COVID-19, Meta letër Manastirliut: Të rishqyrtohen masat e marra! Rama: Merru me punën tënde që nuk po e bën prej kohësh dhe mbaj maskën!

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka dërguar një letër Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu për të rishqyrtuar masat e marra ndaj COVID-19. Ai kërkon nga ministrja rishqyrtim të situatës aktuale të pandemisë në Shqipëri duke pasur parasysh rritjen e numrit të të infektuarve.

Në letrën e dërguar, ai kërkon informacion mbi kapacitetet në spitale si dhe përsa i përket stafeve mjekësore. Gjithashtu ai shtron edhe disa pyetje mbi mënyrën se si do të menaxhohet situata e koronavirusit në vijim dhe se çfarë masash parashikon të ndërmarrë qeveria.

Ndërkohë Presienti shkruan se pas krizës së rëndë politike me shkeljen e 5 qershorit, situata e koronavirusit në vend pritet të përkeqësohet.

Për këtë ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama i cili përmes një postimi në Twitter shkruan se Meta nuk duhet të përzihet me punën e ekspertëve.

Kryeministri i kërkon Metës që të respektojë masën për vendosjen e maskës dhe të merret me punën e tij si President.

Postimi në Facebook

Nisur nga përkeqësimi i dukshëm i situatës së pandemisë COVID-19, me shtim të numrin të personave të infektuar, e fatkeqësisht me rritje edhe të numrit të qytetarëve të cilën kanë humbur jetën, shtrohet si domosdoshmëri një rivlerësim tërësor i situatës dhe masave të marra në raport me të, duke konsideruar edhe afrimin e stinës së ftohtë, si një tjetër faktor rëndues.

Me përshkallëzimin e krizës së rëndë politike e institucionale, veçanërisht pas shkeljes brutale e të njëanshme të Marrëveshjes konsensuale të 5 Qershorit, situata e pandemisë pritet të përkeqësohet drejt një katastrofe, që duhet parandaluar në kohë.

Në këto kushte, po bëj publike letrën zyrtare që i kam dërguar ministres së Shëndetësisë, për dijeni Kryeministrit ende në detyrë dhe Kryetarit të Kuvendit.

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:41
Rama-Metës: Mos u merr me ekspertët e shëndetësisë! Shih punën tënde që nuk po e bën prej kohësh

Për letrën e Presidentit Meta ka reaguar kryeministri Rama. Përmes një postimi në Twitter kryeministri shkruan se Presidenti nuk duhet të përzihet me punët e ekspertëve të shëndetësisë.

Madje ai i thotë që të mos dalë nga shtëpia pa maskë dhe të shohë punën e tij të cilën e ka lënë pas dore.

"Ilir ti s'ke asnjë kompetencë të fusësh hundët në punët e ekspertëve për menaxhimin e situatës mjekësore! Si fillim mos dil vetë pa maskë nga shtëpia,mblidh edhe partinë tënde që të mos bëjë thirrje histerike kundër maskës dhe shiko punën që ke se vetëm atë s'po bën prej kohësh!

Ekspertët janë ata që vendosin për hapat që duhen ndërmarrë çdo ditë në bazë të strategjisë së vjeshtë-dimrit.Rritja e numrave është brenda parashikimeve dhe ne duhet të shmangim me çdo kusht një mbyllje të re, prandaj secili, ti i pari, duhet të zbatojë rregullat e thjeshta!

Ministrja e Shëndetësisë meriton përkrahje pa rezervë për punën e palodhur që po bën, siç e meritojnë ekspertët dhe padiskutim mjekët e infermierët që po shkëlqejnë prej muajsh në këtë luftë, ku e tërë bota po vuan nga të njëjtat probleme e dilema të mëdha vendim-marrëse!" - shkruan Rama në Twitter.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se po shkojmë drejt një izolimi të dytë?

Komento

Komente

 • Iris: 29/10/2020 01:43

  Presidenti ka plotesisht te drejte te kerkoje dhe te marre informacionin e siperkerkuar,por duhet qe te jape shembullin personal si familje qe I zbaton masat mbrojtese.Sa per Ramen,nuk duhej te kishte reaguar fare,aq me teper me arrogance te shemtuar.Leter-kerkesa I ishte drejtuar direct Min.te shendetesise dhe vetem ajo duhej te pergjigjej.

  Përgjigju
 • monka: 28/10/2020 14:03

  Keto nuk meren vesh ne familje jo me te drejtoje punet e shtetit e te mjeksise,Mona thote nuk ka kovid mos mbani maska,ky maskara u kerkon llogari mjekeve,ptu rrace e ndyre u je ngjitur shqiptareve si muti pas kepuceve,njeri i djallezuar.

  Përgjigju
 • O tej: 28/10/2020 13:38

  Metmuti hajduti

  Përgjigju
 • Kin: 28/10/2020 13:12

  Zonja ministre, eshte si eshtr presidenti, ju takon ti pergjigjeni dhe jo ta vleresoni se nuk keni tager. Dhate shembullin me te keq se si te sfidohet autoriteti. Nejse, u mesuam tashme.

  Përgjigju
  • Kon: 28/10/2020 15:51

   Po ku e pe vlersimin ti se ajo ska folur fare

 • Mondi: 28/10/2020 12:43

  Ne presim doreheqjen tuaj shkeqesi Nuk ke asnje te drejte per te kerkuar llogari

  Përgjigju
 • Populli: 28/10/2020 12:33

  Zoti Naim Frasheri!ae di ti kush eshte ky?Presidenti Tramp e vendos ne gjdo takim qe bo,nersa ky maskara i duket perulje ta vendosi masken,nen urdhrat NAFIJES dybekut ky nuk e vendose,se gruaja eshte forc e madhe,qe ketij hajduti ja ka bo tet me dy kojo shtrige e ndyre o Naimo.

  Përgjigju
  • Naim frasheri: 28/10/2020 13:37

   O populli im i dashur une u rrotullova dy here ne varr kur dha teneqene per mua ky spurdhjaku. Une kete nuk do e mbaja as per te punuar bahcen se te vjedh dhe dheun e tokes aq hajdut eshte. Ah popull popull e njoh e njoh spurdhjakun, ky qe smban as maske e na qelbi ajrin

 • Tironci: 28/10/2020 12:26

  Zoti Rama!ky maskara eshte produkti yt! tani duroje! se me megjith ato bema qe ka bo ky hajdut futeni ne burg se fakte keni pa numrim ose duroje deri ne fund te mandatit te tije.

  Përgjigju
 • Xhiku: 28/10/2020 11:10

  Baba Xhike dhe ndonje Pasaporte sot,ate shiko po leri mjeket te bejne punen e tyre.

  Përgjigju
 • Likja: 28/10/2020 11:08

  Ky palo president po na del dhe doktor tani,Like e ndrite presidencen ti po nderhyn tani dhe te puna e mjekeve,monster i djallezuar.

  Përgjigju
 • jatroi prej cepani: 28/10/2020 10:24

  Presidentit si duket ju mbaruan dekoratat prej llamarine qe shperndan dhe sa te behen te tjerat merret me punet e shendetesise, sipas gojedhanave bilbilushi i tij eshte ekspert i shendetisese dhe i veterinarise per gafshet shtepiake, ka te dhena se sashen e munikes e ka xene covid 19.

  Përgjigju
 • Mondi: 28/10/2020 10:21

  Edi Rama bjeri kokes Kokem...t se Mete miresjelljen ta mere dobesi

  Përgjigju
 • emigranti: 28/10/2020 10:07

  mose na beje si te rregullin me gjithe ato qe ke bere e po bene JE pere ne burge

  Përgjigju
 • Naim frasheri: 28/10/2020 10:05

  Une mendoj qe presidenti duhet te laje duart shume shpesh pasi jep dekorata cdo dite dhe mund te infektoje dekoratat dhe masken ta mbaje cdo dite se eshte presidenti i republikes dhe duhet te jap shembullin si perfaqesuesi i republikes. Nese e ndjen veten burre shteti dhe eshte i pergjegjshem duhet te jape doreheqjen nese nuk mbane masken.

  Përgjigju
 • Sifi: 28/10/2020 09:55

  Meqe zghedhhet po afrihen dhe Meta po shkel kushtetuten duke bere politike ne favor te opozites ,a nuk duget te japi direheqe ? Kushtetuten e mbrin ai kryetar shteti qe e zbaton ate si simbol i unitetut kombetar

  Përgjigju
 • dada: 28/10/2020 09:27

  cfar do te thote Sh.t edi rama? Meta kur e shikon qe nuk ja vere njeri bene shkresea sikur nuk ka infon. Te pyese Moniken qe dek jo maska

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

LVV fiton Podujevën, Lista Serbe nuk e lëshon Mitrovicën e Veriut