Covid-19, numër i kufizuar i nxënësve në klasa, sistem shkollor i përzier

Qeveria spanjolle po punon me autoritetet lokale mbi një plan për të kufizuar deri në 15 numrin e nxënësve në klasa.

Në disa shkolla deri tani numri i nxënësve në klasa ka qenë 28 në shkollat fillore dhe deri në 40 në shkollat e mesme.

Ministria e Arsimit dhe menaxherët rajonalë e shohin të pamundur të krijojnë grupe me 15 nxënës për më tepër edhe për arsye buxhetore pasi do të duhet të dyfishihet numri i stafit dhe siguruar hapësirat e nevojshme shkollore.

Kështu që skenari që po shfaqet si më i mundshmi është ai i një sistemi arsimor i përzier në të cilin studentët do të duhet të shkojnë në shkollë me turne, në mëngjes dhe pasdite, ose në ditë apo javë alternative, dhe një pjesë tjetër të marrin mësim on line nga shtëpia.

"Ne nuk mund të rrezikojmë shëndetin e fëmijëve pasi në klasa për momentin nuk mund të ruhet distanca fizike minimale”, - tha Ministrja e Arsimit, Isabel Celaá.


Lajmi kryesor:

236 viktima dhe 2552 të shëruar në Itali në 24 orë! Epidemiologu i Shtëpisë së Bardhë rrëzon Trumpin për origjinën e koronavirusit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Tropojë/ Plagoset me qytën e pistoletës 28-vjeçari! Dërgohet për Tiranë në gjendje të rëndë