Covid/Austri, rihapja e aktiviteteve nuk e ka përshpejtuar infeksionin nga koronavirusi


Lehtësimi i parë i masave kufizuese në Austri tre javë më parë, kur mijëra dyqane u rihapën dhe nisën gjithashtu shumë aktivitete prodhuese, nuk çuan në një nxitje të re të infeksioneve, tha Ministri i Shëndetësisë Rudolf Anschober.

Austria ishte një nga vendet e para që mbylli baret, restorantet, shkollat, teatrot, dyqanet jo thelbësore dhe vendet e tjera të takimeve, duke arritur të ulë rritjen e përditshme të rasteve të infeksioneve në më pak se 1% dhe të mbajë vdekjet relativisht të ulëta (vetëm 606 të raportuara deri më tani).

Mbështetur te këta numra, më 14 prill Austria u bë një nga vendet e para në Evropë që lehtësoi izolimin dhe ​​bllokadën, duke rihapur edhe dyqanet deri në 400 metra katrorë.

"Ne nuk kemi asnjë indikacion për një rritje të infeksioneve. Situata është shumë, shumë e qëndrueshme, dhe kjo është me të vërtetë një situatë shumë pozitive," tha Anschober.

Rritja ditore e infeksioneve, shtoi ai, është 0.2%.


Lajmi kryesor:

236 viktima dhe 2552 të shëruar në Itali në 24 orë! Epidemiologu i Shtëpisë së Bardhë rrëzon Trumpin për origjinën e koronavirusit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Akuza e fortë e Metës: Euralius dhe Opdat punojnë për Ramën! I kam nisur letra Yuri Kim, '0' përgjigje! Nga nesër do jem tjetër president