Covid-Brazili vendi i dytë në botë me më shumë raste

Brazili kapërceu Rusinë në numrin e rasteve të reja të koronavirusit pasi regjistroi 20,803 infeksione të reja brenda një dite dhe u bë vendi i dytë në botë më i prekur nga pandemia. Shteti më i prekur në Brazil deri tani është São Paulo, një rajon ku jetojnë 46 milion njerëz dhe i cili ka regjistruar 76.871 raste dhe 5.773 vdekje, të cilat përfaqësojnë gati 30% të të gjitha vdekjeve në vend.

Amerika Latine, 670,000 infeksione dhe 37,000 vdekje

Në rajon në 24 orët e fundit u regjistruan 672,770 raste të reja infeksioni dhe më shumë se 37 mijë viktima në të 34 shtetet e Amerikës Latine.

Peruja ka regjistruar 111,698 të infektuar dhe 3,244 viktima, Kili (61,857 dhe 630) Meksik (59.567 dhe 6,510), Ekuadori (35.828 dhe 3.056), Kolumbia (18.330 dhe 652), Republika Dominikane (13.989 dhe 456), Panama (10.116 dhe 291), Argjentinë (10.649 dhe 433) dhe Bolivi (5.187 dhe 215).


Lajmi kryesor:

Covid, në Itali regjistrohen 119 viktima! Amerika Latine, epiqendra e re e pandemisë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zjarret në pyje, a kanë reaguar si duhet autoritetet shtetërore?×

Lajmi i fundit

John

Gazetari libanez në Report Tv: Spitalet të tejmbushur, pacientët transportohen jashtë Bejrutit! Do rritet numri i viktimave