Covid/Francë, Parisi në krah të biciklistëve për të luftuar koronavirusin

Disa nga arteriet më të ngarkuara të Parisit do të jenë të rezervuara për biciklistët në përpjekje për të kufizuar turmat në transportin publik.

Nisma e Bashkisë së Parisit do të fillojë të praktikohet duke filluar nga java e ardhshme.

"Në total, 50 km korsi të përdorura normalisht nga makinat private do të rezervohen për biçikleta," tha kryebashkiakja e qytetit, Anne Hidalgo për gazetën Le Parisien, duke shtuar gjithashtu se 30 rrugë të tjera do të jenë në dispozicion të këmbësorëve, "sidomos ato rreth shkollave për të shmangur turmat".

Ndërkohë, Parisi po përgatitet për kthimin e banorëve pas arratisjes së madhe të 17 Marsit, ditës kur qyteti kishte miratuar masat kufizuese. Përafërsisht 20-25% e afërsisht 2.2 milion banorëve parizianë janë shpërngulur diku tjetër.


Lajmi kryesor:

236 viktima dhe 2552 të shëruar në Itali në 24 orë! Epidemiologu i Shtëpisë së Bardhë rrëzon Trumpin për origjinën e koronavirusit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Akuza e fortë e Metës: Euralius dhe Opdat punojnë për Ramën! I kam nisur shumë letra Yuri Kim, '0' përgjigje! Nga nesër do jem tjetër president