Covid/Francë, Presidenti Macron: Fëmijët gradualisht do kthehen në shkolla, 2 muaj në shtëpi është traumatizuese

"Ne duhet t'i kthejmë fëmijët gradualisht" në shkolla, megjithëse në grupe më të vogla se normalja”, kështu u shpreh Presidenti Francez Emmanuel Macron gjatë një interviste live në një klasë në një shkollë në Poissy, në departamentin e Yvelines, pranë Parisit.

"Ne gradualisht do të rihapim shkollat ​​javën e ardhshme," tha Macron, duke iu referuar fillimit të fazës 2 të planifikuar për 11 maj.

Presidenti theksoi nevojën për të rihapur shkollat, megjithëse në një mënyrë progresive dhe fleksibël, mbi të gjitha për të mirëpritur ata fëmijë me vështirësi më të mëdha sociale.

Është e qartë se brenda shkollave, klasat do të jenë më të vogla dhe "vendet do të zvogëlohen", për të respektuar, ndër të tjera, distancat fizike dhe masat e sigurisë nuk do të jenë të njëjta. Por "qëllimi im është që të gjithë fëmijët që duhet të kthehen në shkollë". "Që një fëmijë të qëndrojë 2 muaj në shtëpi është traumatizuese," tha Macron.


Lajmi kryesor:

236 viktima dhe 2552 të shëruar në Itali në 24 orë! Epidemiologu i Shtëpisë së Bardhë rrëzon Trumpin për origjinën e koronavirusit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Akuza e fortë e Metës: Euralius dhe Opdat punojnë për Ramën! I kam nisur letra Yuri Kim, '0' përgjigje! Nga nesër do jem tjetër president