Covid/Francë, rasti i parë i koronavirusit që në muajin dhjetor

Disa orë pas akuzës së re amerikane kundër Kinës mbi origjinën e koronavirusit, nga Franca vijnë lajme që mund të forcojnë dyshimet. Në fakt, rasti i parë Covid 19 ishte konstatuar tashmë që më 27 dhjetor, gati një muaj para infeksionit të parë zyrtar (24 janar) i regjistruar përtej Alpeve. Lajmi u dha nga spitali Jean-Verdier në Bondy, në periferinë e Parisit, ku u zbuluan tamponet e pacientëve të shtruar me pneumoni në muajin dhjetor.

"Ne kemi verifikuar 24 pacientë me pneumoni në dhjetor dhe më pas dhe gjetëm edhe një pozitiv nga Covid", tha Yves Cohen, kreu i njësisë së kujdesit intensiv.

Pacienti i dhjetorit ishte një francez pesëdhjetë vjeçar që nuk kishte udhëtuar kurrë në Kinë. Ndërkohë, ai është rikuperuar dhe ka dalë nga spitali.

"Ai ka infektuar edhe dy fëmijët e tij”, - tha Cohen. Gruaja e tij nuk ishte e sëmurë, por mjekët spekulojnë se ajo ishte bartëse e shëndetshme e koronavirusit. Në fakt, gruaja punon në një supermarket ku ka edhe shumë punonjës kinezë, disa prej të cilëve kishin udhëtuar më parë në Kinë.


Lajmi kryesor:

Covid, ulen ndjeshëm vdekjet në Itali, 195 viktima në 24 orë! Më shumë se 3.5 milionë raste infeksioni në botë! Trump: Vaksina gati deri në fund të vitit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Meta: Basha s'u tregua korrekt! Më tha fjalën që do hynte në zgjedhje, por s'e bëri