Covid-OBSH/ Bilanci javor: Rekord rastesh të reja por më pak viktima nga infeksioni

Sipas OBSH-së, prej 14 deri 20 shtator u regjistrua një numër rekord prej dy milionë rastesh të reja me Covid-19 (+ 5% krahasuar me javën e mëparshme), por numri i vdekjeve është ra me 10%.
Sipas Organizatës, me përjashtim të Afrikës, ka pasur një rritje të rasteve në të gjitha kontinentet. 

"Kjo është rritja më e madhe javore që nga fillimi i epidemisë - raporton OBSH në buletinin e saj - Në të njëjtën periudhë kohore, megjithatë, numri i vdekjeve ra me 10%, me 37,700 viktima të regjistruara". 

Shifrat e Organizatës bazohen në të dhëna zyrtare nga vende të ndryshme, të cilat megjithatë në shumë raste rrezikojnë të jenë jo të plota pasi disa shtete testojnë vetëm rastet e rënda.

Sipas OBSH-së, Europa ka rritjen më të fortë të viktimave (+ 27% në javën e kaluar), ndërsa kontinenti Amerikan ka përparësinë e rasteve të reja (+ 38%), por regjistron një rënie të ndjeshme të vdekjeve, -22 %.

Në Afrikë, epidemia vazhdon të ngadalësohet, me -12% të rasteve të reja dhe -16% të vdekjeve krahasuar me javën e kaluar. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

SPECIALE/ Bunk’Art 1 dhe  Bunk’Art 2, nga kampet, telat me gjemba, e deri te burgjet, ‘streha’ e komunizmit në 45 vite