Covid-Profecia e zezë e sociologut italian: Qytetërimi ynë është në rrezik (VIDEO)

Sociologu Italian, Luca Ricolfi ka ngritur alarmin në funksion të një valë të dytë të Covid, e cila sipas tij nëse do të ndodhte ‘Do të ishte një katastrofë’

Alarmi se qytetërimi ynë është në rrezik është ngritur nga një prej sociologëve më të njohur dhe më të vlerësuar në Itali. 

"Nëse një valë e dytë do të na godiste, ajo do të shoqërohej nga një recession dramatik, më i keq se ai i vitit 1929, do të ishte një katastrofë, fundi i një civilizimi të tërë.

Duket se profecia e Ricolfit nuk është gri por e zezë…

Për socialogun Italian, “Armiku i padukshëm Covid nuk është mundur ende, përkundrazi. Javët e fundit, gjithashtu edhe për shkak të lirimit të masave të kontrollit, koronavirusi është rikthyer në frikë. Trendi i infeksioneve të reja po rritet dhe tani makthi është që të biem përsëri në vorbull”.

I intervistuar nga ‘Huffington Post’, Ricolfi tha se "Ne jemi në momentin më të errët të natës Covid.

"Unë – tha ai - jam shumë më pak i sigurt për nesër, por pyetja që po i bëj vetes është: përveç rifillimit të ekonomisë, nuk duhet të shqetësohemi për tjetër gjë? Kjo do të ishte një katastrofë”.

I.C./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?

Komento

Komente

 • Vicidoli: 13/07/2020 15:16

  Virusin e ka perham Ram Mafia.Vec doktor Birisha e zhduk ate te cohemi te shpiortim Edvinin vrasesun

  Përgjigju
 • Populli: 13/07/2020 09:30

  O milet mblidhni mendjen se keni dale nga binaret vret velkai vellane per nje vije uji perdhunon babai vajzen apo me keq vellai motren apo lini prinderit pa asnje kujdesje i harroni se ckane bere ata prinder qe ju kane rritur shkolluar keto jane veprat e Perendise qe vezhgon cdo sjellje dhe ne baze te tyre ju jep ndeshkimin qe meritoni

  Përgjigju
  • zoti: 13/07/2020 10:10

   Po mire ata qe vrasin e presin po me ne te tjeret cka perendia o popull.

  • Ateisti: 13/07/2020 09:58

   I thuj zotit ik te vrasi veten se ngeli tu vra njrz te pafajshem.! Qe sjan ssnji faj dhe qe skan bo asnji nga kto veprat qe ke permend.. nderkohe krimineleve perdhunuesve vraseit si gje asigjo.ky eshte zoti juaj.!×

Lajmi i fundit

John

4 ditë pas dekretimit, marrëveshje e 5 qershorit për 'Zgjedhoren' botohet në fletoren zyrtare