Çuçi takim me homologun nga Kosova: Pika kufitare e Shishtavecit të bëhet e kalueshme për të automjetet për të gjithë

Çuçi takim me homologun nga Kosova: Pika kufitare e Shishtavecit të bëhet e kalueshme për të automjetet për të gjithë

Ministri Xhelal Svelça dhe ministri Bledi Çuçi

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ka pritur ditën e sotme në një takim homologun nga Kosova, Xhelal Svelça ku është diskutuar për disa çështje të interesit të përbashkët.

Nga të dy homologët u diskutua gjithashtu edhe për funksionimin e marrëveshjes kufitare mes dy vendeve. Po ashtu gjatë takimit u diskutua mundësia e rikategorizimit të pikës kufitare të Shishtavecit, në mënyrë që të bëhet e kalueshme për të gjitha automjetet. Sakaq u nënvizua edhe për risitë që sjell për shtetasit e Kosovës projektligji i ri për të huajt.

Po ashtu gjatë takimi u fol edhe për intensifikimin e bashkëpunimit policor në luftën kundër krimit të organizuar, kontrabandës dhe trafiqeve në të dyja anët e kufirit, si dhe koordinimi për çështje të tjera që lidhen me procesin e integrimit evropian të dy vendeve tona. Pjesë e diskutimit ishte dhe çështja e lehtësimit të mëtejshëm të lëvizjes së lirë të njerëzve, sidomos atyre që banojnë në brezin kufitar Shqipëri-Kosovë.

Ministri i Punëve të Brendshmë të Kosovës, Xhelal Svelça, ishte i shoqëruar edhe nga zyrtarë të lartë të ministrisë së Policisë së Kosovës.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Turisti humb telefonin dhe Policia e Shtetit i ndihmon ta gjejnë e të vazhdojnë udhëtimin 

Turisti humb telefonin dhe Policia e Shtetit i ndihmon ta gjejnë e të vazhdojnë udhëtimin