Dalja e të dhënave personale me pagat dhe targat e makinave, Komisioneri i të Dhënave Personale gjobit ‘Tatimet’ dhe DPSHTRR

Dalja e të dhënave personale me pagat dhe targat e makinave, Komisioneri i të Dhënave Personale gjobit ‘Tatimet’ dhe DPSHTRR

Foto ilustruese

TIRANË- Publikimi i të informacioneve personale të qytetarëve shqiptarë, si pagat dhe targat janë konsideruar si shkelje e ligjit nga ana e Komisionerit për mbrojtjen e këtyre të dhënave, Besnik Dervishi. Për këtë arsye, ai ka konsideruar që Drejtoria e Tatimeve dhe DPSHTRR-ja nuk e kanë kryer detyrën e tyre për mbrojtjen e të dhënave e për pasojë janë gjobitur. Më konkretisht gjoba është rreth 3 mln lekë për ‘Tatimet’ dhe 1 mln lekë për DPSHTRR. 

“Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale ka gjobitur me 3 milionë lekë ose rreth 25 mijë euro, Drejtorinë e Tatimeve për publikimin e pagave për më shumë se 637 mijë qytetarë shqiptarë.

Në vendimin e publikuar në fund të muajit nëntor të vitit, Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale ka konstatuar 6 shkelje ligjore nga tatimet për të cilat janë vendosur edhe masat administrative. Gjoba është 25 mijë euro dhe Zyra e Komisionerit në hetimin administrativ nga provat e administruara ka konstatuar se Tatimet ndonëse kanë miratuar një rregullore në funksion të sigurisë së informacionit, nuk ka vendosur rregullat për zbatimin e rregullores.

Gjithashtu, në vendim Komisioneri vë në dukje po ashtu se nuk janë trajnuar si duhet kapacitetet e duhura njerëzore. “Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve nuk ka ndërmarrë masa konkrete në kuadër të trajnimit të punonjësve që kanë akses dhe përpunojnë të dhëna personale lidhur me legjislacionin në fuqi për mbrojtjen e të dhënave personale. Rezulton mosplotësim i detyrimeve në lidhje me ngritjen, administrimin dhe mirëmbajtjen e Sistemit të Menaxhimit së Sigurisë së Informacionit) për sa i takon mbrojtjes së të dhënave personale”, thuhet ndër të tjera në vendim.

Skandali i publikimit të pagave dhe të dhënat personale rrezikoi  stabilitetin dhe sigurinë e qytetarëve. Këto të dhëna u shpërndanë me shpejtësi në rrjetet sociale ku përfshinte të dhënat e pagave të mbi 650 shqiptarëve, numra celulari personale të 900 mijë qytetarëve shqiptarë dhe ajo e targave e mbi 530.452 qytetarë shqiptare privat dhe për 61.513 biznese, banka, ambasada etj!  

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi