Bastisje anti-terroriste në Danimarkë, policia arreston 20 persona që po përgatisnin sulme

Bastisje anti-terroriste në Danimarkë, policia arreston 20 persona që po përgatisnin sulme

Njëzet persona të dyshuar se po përgatisnin sulme terroriste u arrestuan gjatë natës në qytete të ndryshme në Danimarkë gjatë një operacioni antiterror.

Sipas të dhënave të para, në banesat e elementëve, matrica të ish Shtetit islamik,  policia daneze ka sekuestruar sasi të mëdha eksplozivi dhe armë.

Policia nuk ka specifikuar objektivat e mundshëm të sumlmeve të mundshme terrorite por ka deklaruar se kërcënimi ishte evident.

"Policia bastisi 20 shtëpi, duke arrestuar 20 persona, të cilët kishin si qëllim për të kryer disa sulme terrorist," tha një zyrtar i inteligjencës.

Më 14 shkurt të vitit 2015, Kopenhagen u godit nga dy sulme të besnikëve të ISIS, njëra kundër një konference për lirinë e shtypit dhe tjetra kundër një sinagoge, ku gjetën vdekjen dy persona. Autorja e sulmeve, e vrarë më vonë nga policia, ishte një 22-vjeçare me origjinë palestineze, e cila ishte betuar për besnikëri ndaj shtetit të vetëshpallur islamik.

Në vitin 2017, një vajzë 17-vjeçare daneze ishte dënuar përkundrazi për apel për tetë vjet burg, sepse ajo po planifikonte dy sulme, njëra kundër shkollës së saj të vjetër dhe tjetra kundër institutit hebre në Kopenhagen.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)