DASH paralajmëron sanksione të reja: Synimi ynë, çrrënjosja e korrupsionit në Ballkanin Perëndimor

Departamenti i Shtetit ka si synim që të çrrënjos korrupsionin në Ballkanin Perëndimor. Deklarata është bërë nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Amerikan, Ned Price në një konferencë për media. Sipas tij, metoda më e mirë për ta bërë këtë është sanksionimi.

I pyetur në lidhje me shpalljen ‘non grata’ të Diana Kajmakoviç, një ish-prokurore në Prokurorinë e Bosnjë-Hercegovinës, zëdhënësi i DASH u shpreh se ajo ishte përfshirë në akte korrupsioni.

'Pra, një nga qëllimet tona kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor është të punojmë me qeveritë dhe të punojmë me njerëzit e rajonit për të synuar, për të hequr dhe çrrënjosur korrupsionin. Dhe sanksionet janë një mjet i rëndësishëm për ta bërë këtë. Ne e shpallëm dhe Thesari njoftoi sanksionet këtë mëngjes ndaj një prokuror të përgjithshëm të shtetit i cili ishte përfshirë në akte korrupsioni. Ne kemi dhënë informacion në atë deklaratë. Thesari mund të ketë informacion shtesë në lidhje me bazën për atë përcaktim. Dhe sanksionet do të mbeten një mjet i rëndësishëm, kur bëhet fjalë për rajonin dhe bëhet fjalë për qëllimin tonë, qëllimin që ne ndajmë me qeveritë dhe njerëzit në rajon, pra për çrrënjosjen e korrupsionit.'- tha Price.

Mes të tjerash Price thekson se Ballkani Perëndimor përveç se është tërheqës për botën perëndimore si një rajon dinamik, është atraktiv edhe për Rusinë dhe Kinën. SHBA-ja, sipas Price është e interesuar për të qenë partnerja kryesore e Ballkanit Perëndimor.

‘Epo, nuk ka dyshim që Ballkani Perëndimor është një rajon dinamik që është tërheqës për vendet në mbarë botën. Sigurisht, është tërheqëse për arsye të ndryshme si për Kinën ashtu edhe për Rusinë. Ne besojmë – dhe kjo është pika që kemi bërë publikisht dhe në angazhimet tona private me vendet e Ballkanit Perëndimor – se interesat tona të përbashkëta dhe vlerat tona të përbashkëta përbëjnë predikatin për një marrëdhënie që në shumë mënyra është unike dhe e dallueshme nga vizionet e një marrëdhënieje që Rusia ose Kina do të kishin për rajonin. Pra, pavarësisht nëse është zhvillim, qoftë sigurie, qoftë ekonomik, qoftë ndihma humanitare, ne e kemi bërë shumë të qartë dëshirën tonë për të qenë partnerë me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe për t’i pasur të dyja në mënyrë implicite – dhe në disa raste, në mënyrë eksplicite – gjithashtu kam qenë shumë i qartë se çfarë – partneriteti që ne sjellim është i ndryshëm nga marrëdhëniet që vende si të dy ju përmendët do të kërkonin të kishin në rajon.’- u shpreh Price.

M.Q./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nasi: 28/09/2022 00:45

  Me kete rast i bie te shpallin non grata Yuri Kim. Dhe pas saj Edi Ramen dhe Ilir Meten. Nejse. Me duket se do nominojne per here te dyte Salen....

  Përgjigju
 • I revoltuar: 27/09/2022 16:57

  He pra crrenjoseni se na hëngrët shpirtin vetem llafe,ju thoni do ta crrenjosim ,ai përhapet me keq,korrupsioni luftohet vetem duke i futur ne burg kokat e korrupsionit e me ju marre pasurine,kjo as ka per te ndodh sepse prokuroret e gjykatësit jane te korruptuar,

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

'Kurrë mos harro!' Drejtori i Policisë së Shtetit në konferencë detaje për megaoperacionin

'Kurrë mos harro!' Drejtori i Policisë së Shtetit në konferencë detaje për megaoperacionin