Debati për zgjedhjen e tij në Autoritetin e Dosjeve, Simon Miraka në Report Tv: Jam propozim i shoqatës të ish përndjekurve! Kam aprovimin e socialistëve, Alibeaj-Bardhi kundër

Emri i Simon Mirakës u vu në qendër të debatit politik të palëve, kur në Kuvend mazhoranca tha se nuk do ta kalonte në seancë plenare deri në momentin kur do t’i hiqet nga emrat e propozuesve të tij firma e Sali Berishës.

Të gjithë këtë debat për emrin e tij e sqaroi në ‘Studio Live’ në Report Tv vetë Simon Mirakaj, një prej ish-të përndjekurve të komunizmit më të njohur. Në bisedë me gazetarin Arbër Hitaj, vetë Mirakaj thotë se ai nuk është propozim i ndonjë partie për i Shoqatës të Ish-Përndjekurve por sipas ligjit duhen firma të 28 deputetëve.

“Ligji i dosjeve i vitit 2015 I jep mundësinë anëtarëve të Autoritetit të rikandojnë për një mandate të dytë. Për mandatin e dytë timin pata mbështetjen e shoqatave të përndjekurve politikë, si propozim i tyre. Edhe propozimet e shoqërisë civile duhet të kenë mbështetjen e 28 deputetëve. Unë mora kontakt fillimisht më kryetarin e PD, z. Basha. Më thotë se kam lënë Alibeajn. Plotësova dosjen dhe prita disa muaj. Pas pritjes marr kontakt vetë me disa deputetë. Pasi ata filluan të mblidhnin firmat, më thanë se i kishte ndaluar Alibeaj. Një pjesë nuk iu bindnin urdhrit të Alibeajt dhe e firmosën, ndër ta ishte edhe firma e z. Berisha. Emri im ndër të tjerë u miratua nga Komisioni i Ligjeve.  Çupi dhe Gazment Bardhi, dy deputetë të PD, kontestuan emrin tim duke qenë se unë isha firmosur nga z. Berisha. Mua më shqetësoi mënyra se si Alibeaj e bërë në prapaskenë këtë. Bardhi e tundte fletën me firmat dhe me një fjalor të rëndë që më shqetësoi më tepër.  Unë nga Partia Socialiste e mora aprovimin. Unë i shoh si kundërshtar politik, jo armiq. Gjithsekush ka të drejtën të shkojë atje ku e gjen veten”, tha Mirakaj.

Ndërsa lidhur me debatin se emrin e tij e ka firmosur Berisha, Simon Miraka e konsideron si të parëndësishëm.

“Për mua Berisha është deputet si gjithë të tjerët. Nuk e kam vendosur unë në listë, por e ka vendosur z. Basha. Unë s’kam për t’i hyrë debatit tani se kush është Berisha. Edhe Kryeministri po ta kishte firmosur të njëjtën gjë do të kisha bërë. Ata që e bëjnë këtë diskutim, e bëjnë sepse bëjnë sikur kanë zbuluar armikun”, tha ai.

Kujtojmë se më 27 maj Komisioni i Ligjeve ka miratuar kandidaturat për anëtarë të Autoritetit për të Drejtën e Informimit mbi Dokumentet e ish Sigurimit të Shtetit, mes të cilëve edhe ai i Simon Mirakës. Kjo solli një reagim të ashpër të deputetit Gazment Bardhi, i cili reagoi ashpër ndaj mazhorancës në Komisionin e Ligjeve ku u miratua kandidatura duke thënë se janë të pafytyrë pasi janë betuar se nuk pranojnë asgjë që vjen nga 'non grata'. 

Në seancën plenare të së hënës, Kryetari i grupit të PS, Taulant Balla ka folur për debatin në lidhje me propozimin me firmën e Berishës të Simon Mirakës si anëtar i Autoritetit për të Drejtën e Informimit mbi Dokumentet e ish Sigurimit të Shtetit, duke nënvizuar se firma e Berishës që e cilëson 'katran me bojë' është arsyeja që kandidatura e Simon Mirakës nuk do të merret në konsideratë pasi nuk votojnë asnjë shkresë të firmosur nga ish kryeministri.

"Z. Simon Miraka të cilin unë e kam votuar pak vite më parë në mandatin e tij të parë në autoritetin që e ngriti kjo shumicë. Kur PD ishte në pushtet nuk u ngrit kurrë një institucion që të hidhte dritë për dokumentet e sigurimit të shtetit. Dhe arsyeja është se edhe ky që bëri zhurmë këtu ka dritëhijet e tij.  Ne nuk kemi asgjë me kandidaturën e z. Miraka. Jemi të gatshëm ta votojmë sërish nëse nga lista e propozuesve të hiqej emri i katranit me bojë. Do të ishte fyerje ndaj z. Miraka nëse pjesë e propozuesve do të ishte katrani", tha ai në seancë. 

K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • lazimi: 02/06/2022 22:54

    O Simon mbete bishti i Sali non grates nuk te vjen turp ti linde e u rrite ne internim nga komunistet dhe je bere me komunist se ata.... Turp te keshe Simon Miraka o bishti i Saliut qe ka 30 vite qe tallet me shoqaten tuaj dhe e copetoi si mos me keq. Turp Simon thirri mendjes se po lini nam Saliu kundra Amerikes ju me saliun ja kaluat enveristeve...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë