Dëbora jashtë parashikimeve, godet fluturimet në Britani! Temperaturat bien në -10 gradë celsius

Prej dy ditësh Britania po përjeton reshje të dendura bore, dhe temperaturat janë ulur ndjeshëm. E njëjta situatë është edhe në Skoci. Për këtë arsye, shumë fluturime janë anulluar, dhe pezulluar aktivitete sportive

Fluturimet janë pezulluar, pasi temperaturat në Mbretërinë e Bashkuar ranë në minus 10 gradë Celsius. Paralajmërimet e motit të shpërndara janë vendosur në të gjithë vendin, ndërkohë që edhe Aeroporti i

Glasgoë tha se kishte pezulluar përkohësisht të gjitha fluturimet për shkak të “dëborës jashtë të gjitha parashikimeve”.

Por Met Office ka lëshuar paralajmërime të verdha për bregdetin verior dhe jugperëndim të Skocisë, si dhe në jugperëndim dhe bregdetin lindor të Anglisë.

Sinoptikanët paralajmërojnë se kushtet e borës mund të prekin disa rrugë dhe hekurudha, ndërkohë që ka një rrezik të shtuar të lëndimeve nga sipërfaqet e akullta.

Mërkuri iu afrua minus 10 gradë Celsius në disa vende gjatë natës.

Temperaturat pritet të vazhdojnë të bien, me disa ngjarje sportive të anuluara mes reshjeve të borës dhe kushteve të akullit.

Meteorologia e Met Office, Annie Shuttleëorth tha se do të jetë minus 3 ose minus 4 gradë Celsius për shumë qytete.. Një numër ndeshjesh të Ligës Profesioniste Skoceze të Futbollit u shtynë.

K.M/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Analiza: 02/12/2023 16:07

    Ku jane ato qe thonin sdo kete dimer ne fakt eshte dimer me i ftohte ne 29 vitet e fundit ! Ndaj nese mendoni qe ska dimer , ja qe dimri na godet me topa debore ahaha

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?