Degradon muzeu i ‘Asdrenit’ në Drenovë të Korçës, kryeplaku i fshatit: Nuk ke ça shikon! Turp që e kanë lënë kështu

Fakte historike, dorëshkrime, fotografi të vjetra dhe sende etnografike po shkatërrohen nga lagështia. Muzeu i poetit dhe shkruesit të Himnit Kombëtar, Aleksandër Stavre Drenova është lënë prej vitesh në degradim të plotë.

"Pakkush e di se sot në Drenovë gjendet një muze dedikuar Asdrenit"

Kryetari i fshatit, Vangjel Nasi në mënyrë vullnetare shërben si cicëron për ata pak turistë që kërkojnë të vizitojnë muzeun.

"Çelësat i kam unë por nuk ke çfarë shikon. Ata që vijnë thonë turp turp që e kanë lënë kështu!"- tha Vangjel Nasi

Ai tregon se  dëmet më të mëdha u shkaktuan në kohën kur qeveriste PD-ja, pasi materialet historike  u hodhën në lumë.

"Muzeu i dikurshëm ishte në një godinë me 8 dhoma. Në kohën e PD-së, ajo godinë u bë qendër komune, ndërsa materialet nuk u morën dhe nuk u sollën këtu në këtë godinë që shërben si qendër kulture, por u hodhën në lumë", tha Nasi.

Muzeu menaxhohet nga Bashkia e Korçës, e cila prej vitesh nuk ka vënë dorë për restaurimin e godinës dhe as për mirëmbajtjen e këtyre pak copëzave të historisë! Edhe pse ndodhet 3 kilometra nga Korça, Drenova është prekur nga lëvizja demografike. Nga 4 000, sot kanë mbetur 150 banorë.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Banesë pa dyer e dritare, Report Tv në familjen e varfër në Kombinat! Kryefamiljarja: Vini dorën në zemër, na ndihmoni

Banesë pa dyer e dritare, Report Tv në familjen e varfër në Kombinat! Kryefamiljarja: Vini dorën në zemër, na ndihmoni