Deklarata e fortë e analistit Frrok Çupi në 'Repolitix': Sali Berisha ka dashur të më vrasë, jam 'viktima' e tij që ka jetuar rastësisht! Në listë ishim rreth 20 veta

TIRANË- Analisti Frrok Çupi ka bërë një deklaratë të fortë ne emisionin 'Repolitix' në Report Tv, duke thënë se Sali Berisha ka dashur që ta vrasë, bëhet fjalë për vitet 1997.  Në një intervistë ekskluzive për gazetarin Denis Minga, ai e ka quajtur veten "viktima e Berishës që ka jetuar rastësisht", e ndërsa flet edhe për një listë që ishte e përberë nga rreth 20 emra që ishin bëra gati për t'u ekzekutuar.

"Berishën e kam këshilluar miliona herë, jam armiku i tij i shpallur prej tij, jam viktima e tij që ka jetuar rastësisht, me të thënë të vërtetën se mund të isha tek ata ku i ka dërguar të tjerët, ka pasur tentativa shpesh herë për zhdukjen e time, në 1997 kam qenë numri një i regjistruar në listat e Shaban Memisë për t'u vrarë pa paralajmërim, ishin nja 20 veta në listë, dhe unë jetova në Vlorë", tha Çupi.

Dikur Frrok Çupi ka pasur një raport shumë të ngushtë me Sali Berishën, një njeri që e këshillonte shpesh herë, e që një prej këtyre raste ai e ka sjellë në vëmendje edhe në 'Repolitix'. Mes të tjerave, Çupi thotë si ish-kryeministrit nuk i kishte qejf kritikat.

"Unë vija nga një persekutim në Spaç, sa isha emëruar në ministrinë e Kulturës, kisha dy fëmijë të vegjël që jetonin shumë keq dhe në atë kohë kisha filluar që të merrja një rrogë që nga gushti i vitit 1990, rrugës më thotë "Lëre punën në ministri dhe kushtoji punën partisë" dhe unë i thashë "pse". më tha "se fëmijët tu janë mësuar që të vuajnë, ja po vuajnë dhe pak, ndërsa fëmijët e mi nuk janë mësuar kurrë të vuajnë, ka dhe një arsye se unë nuk punoj dot me këta". S'ishte ende kryetar partie, me "këta" kuptonte "veriotët nuk janë mësuar të punojnë me jugorët". I thashë "mua nuk ka rëndësi sa do vuajnë fëmijët e mi, problemi është që këtë 'ne dhe ata', mos e thuaj më'. Këshillat e mia kanë qenë në kohën kur i kam bërë kritika të ashpra, ai kurrë nuk dëgjuar, kritikat e detyrojnë atë që ta vrasë atë që bën kritikën", tha Çupi.

Sot Berishën, e shpallur 'Non Grata' nga SHBA-ja, e konsideron 'si një njeri të sëmurë' që nuk e di as vetë se çfarë kërkon'.

"Berisha një njeri i sëmurë që ka dalë në rrugë që nuk e di se çfarë kërkon, dhe nuk ka asnjë efekt në vend. Berishës i është ndaluar hyrja në parlament, ai nuk shkon dot", tha Çupi.

Nga 11 dhjetori, Çupi shprehet se ka "0" pritshmëri dhe se nuk do jetë gjë tjetër vetëm se një Kuvend Kombëtar paralel me organin zyrtarë të partisë. Nga një prej 'Foltoreve', analisti thotë se është deklaruar se janë mbledhur më shumë firma nga sa e kërkon statuti, mirëpo ai hedh dyshime mbi vërtetësinë e tyre.

"11 dhjetori do jetë një fals, do mbledh një Kuvend jashtë PD-së, nëse zgjidhet kryetar i asaj mbetjeje të partisë, hallall, nëse jo është tjetër gjë, këta kandidatë do të kenë kandidatë të PD-së, ne nuk dimë nëse këto që thërrasin do mbajnë Kuvendin, do jenë delegatë të PD-së. Nuk i dimë sa firma janë, nuk janë noterizuar, nuk kanë karta identiteti, nuk kanë emra, është një punë si e bën Sali Berisha", tha Çupi.

Të njëjtin fat si Sali Berisha, Çupi ia parashikon edhe presidentit aktual, Ilir Meta. E ka fjalën për autoritetin e Metës si politikan në opinionin publik, teksa e ka cilësuar si "presidenti më i shëmtuar që ka pasur Shqipëria".

"Iliri është një president i zhvlerësuar, i shkarkuar nga Parlamenti, pret një vendim nga GJK, nëse nuk shkarkohet në raportin tim ,është më keq për të se do jetë një president zgravër që do rri i trembur, do jetë presidenti më i shëmtuar që ka parë historia dhe ka të njëjtin fat si Berisha në sensin e paraqitjes në publik, autoriteti i tij si politikan", përfundoi analisti në studion e Report Tv.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fshati: 04/11/2021 07:38

  Fakti qe ka emeruar minister nje kungull si ty eshte i mjaftueshem per ta denuar Berishen.

  Përgjigju
 • Mirditas: 04/11/2021 06:38

  Do te faktorizohesh dhe po gjen menyren me klasike. Askush nuk e harxhon fishekun me ty o Frrok se sja vlen. Berisha eshte killer pa diskutim por ne rastin tend nuk ka lidhje. Ti ke qene dhe vazhdon te ngelesh tipik mirditas.

  Përgjigju
 • Tosi: 04/11/2021 02:42

  Thjesht po mendoja Saliun, me nje kobure ne dore, fsjehtas, duke pritur ti beje atentat nje idioti ne kuptimin e plote te fjales!!!

  Përgjigju
 • Drini: 03/11/2021 23:37

  O frrok sali kerma duhet cuar ne guantanamo per KRIMET QE I ka bere popullit shqiptar....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën