Përçahet opozita! LSI tërhiqet nga dorëheqja, Basha s'i bindet Metës për 13 tetorin: Vetëm ikja e Ramës zgjidh krizën

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha nuk i bindet dekretit të ri të kreut të shtetit për 13 Tetorin si datë të re zgjedhjesh lokale në Shqipëri, teksa të dy si Meta dhe opozita nuk e njohin 30 Qershorin. Për liderin demokrat vetëm largimi dhe dalja para drejtësisë e Edi Ramës bashkë me zyrtarët e tjerë socialistë që akuzon Basha, e zgjidh krizën. Ai tha se  nuk bën asnjë marrëveshje me Edi Ramën. "Fundi i pandëshkueshmërisë së politikanëve të lidhur me krimin është kushti i panegociueshëm që ne t’u kthehemi proceseve politike. Ne nuk bëjmë marrëveshje me Edi Ramën, në asnjë rrethanë dhe në asnjë kusht. Në as nuk diskutojmë më me Edi Ramën në asnjë rrethanë. Tashmë ikja e tij është e vetmja rrugë për të zgjidhur krizën" tha ai.

Por, dekreti i ri duket se ka përçarë opozitën, pasi në përfundim të takimit me ish-shokun e partisë Ilir Meta, Petrit Vasili konfirmoi me kënaqësi se zgjedhjet administrative do të zhvillohen me 13 tetor, duke harruar të thotë se LSI pretendonte dorëheqjen e kryeministrit si kusht për të marrë pjesë. "Cicëriu prap Rama. Ka ngecur tek foleja e çunave të Shijakut ku ngroh vezët e prishura të 30 qershorit. Klloçka kryeministër në 13 tetor janë zgjedhjet. Ndaj mblidhi vezët, haji dhe të bëfshin mirë."-shkruan Vasili, nënkryetar i LSI-së në rrjetet sociale.

Pjesë nga fjala e kreut të PD-së, Lulzim Basha
Sot Presidenti Meta ka dekretuar një datë të re për zgjedhjet lokale. Dua të ndaj me ju atë që i bëra të ditur Presidentit Meta në takimin e sotëm. Partia Demokratike dhe Opozita e Bashkuar nuk merr pjesë në asnjë process zgjedhjesh dhe në asnjë diskutim për zgjedhje, nuk merr pjesë në asnjë diskutim për zgjidhje politike apo për reforma apo për çfarëdo formule pa dalë para drejtësisë të gjithë ata që janë përfshirë në vjedhjet e zgjedhjeve në bashkëpunim me krimin. Fundi i pandëshkueshmërisë së politikanëve të lidhur me krimin është kushti i panegociueshëm që ne t’u kthehemi proceseve politike. Ne nuk bëjmë marrëveshje me Edi Ramën, në asnjë rrethanë dhe në asnjë kusht. Në as nuk diskutojmë më me Edi Ramën në asnjë rrethanë.

Tashmë ikja e tij është e vetmja rrugë për të zgjidhur krizën. Fund pandëshkueshmërisë së politikanëve të lidhur me krimin është kushti i panegociueshëm që ne t’u kthehemi proceseve politike. Ne nuk bëjmë marrëveshje me Edi Ramën, në asnjë rrethanë dhe në asnjë kusht. Edi Rama është në fund të rrugës së tij politike. Dhe do të jetë një fund i keq, por i denjë për një rrugëtim të bërë, më së shumti, në shoqërinë e kriminelëve. Ai ka shkelur çdo ligj të Shqipërisë, nga ato për korrupsionin tek ato për krime të rënda.

Ai ka shkelur çdo standard, çdo vlerë dhe çdo rregull sado minimal demokratik. Ka prekur edhe nivelin që rrallë e arrijnë edhe autokratët lindorë: është bërë ortak me krimin, në mënyrën më banale, më vulgare dhe më të pamëshirshme për popullin e tij.E ka bërë vetëm për një qëllim: për para dhe pushtet. Por paratë nuk do ta shpëtojnë më. Asnjë lloj pushteti nuk do ta mbrojë dot më. Natyrisht, Edi Rama ka ende mercenarë, shërbëtorë, interesaxhinj apo mbështetës naivë, që  vazhdojnë ta mbështesin duke mbyllur sytë para bashkëpunimit të tij me krimin.

Kishte të tillë në krah edhe në kohën kur e mbushi Shqipërinëme drogë dhe e kthyen në qendër europiane të krimit. Kishte prej tyre që e mbështesin, sepse mendojnë se shqiptarët janë të padenjë për demokraci, ndaj ju duhet një autokrat që t’i mbajë urtë. Edhe sot ka të tillë. Do të ketë të tillë edhe ditën që EdI Rama do të rrëzohet. Sic ka sot njerëz që ende duan Enverin apo sicc kishte dikur nga ata që Donin Babën.

Por ata nuk e mbajnë dot në pushtet Edi Ramën, sepse Edi Rama ka tradhëtuar popullin e tij. Ka tradhëtuar Shqipërinë. Edi Rama do të largohet, sepse ai nuk përfaqëson më interesat e shqiptarëve. Ai përfaqëson vetëm interesat e një grushti biznesmenësh grabitqarë, të një elite të korruptuar dhe të gurpve kriminale. Edi Rama nuk do të mund të qendrojë dot në pushtet kundër interesit dhe vullnetit të popullit. Ata që mendojnë se populli do të mbajë një kriminel të kllounizuar dhe të diskredituar si Edi Rama, gabohen.

Por ikja e Ramës sot është, gjithashtu, në interes të integrimit të Shqipërisë në BE. Me Edi Ramën në krye Evropa do të ketë vetëm krim dhe emigracion nga Shqipëria. Me Edi Ramën në krye Evropa do të ketë vetëm destablitet në Shqipëri dhe në rajon. Pa të, Shqipëria do të hapë negociatat dhe do t’i sjellë vetëm vlera dhe kontribute pozitive Evropës. Këtë, tashmë, e dinë në ccdo kryeqytet të Evropës. Kllouni që bëri për të qeshur Evropën me veshjen dhe sjelljen e tij, tashmë është lakuriq si njeri i lidhur me krimin. Dhe në botën demokratike perëndimore ka vetëm një vend për politikanët e lidhur me krimin, burgu.

d.ba.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se në mars do të ketë një datë konkrete për çeljen e negociatave Shqipëri-BE?

Komento

Komente

 • fisheku: 28/06/2019 03:30

  duhet te rishikohen vendet e psikiatrise nese mjaftojne per keta qe sillen si "europiane". po si mendoni mor te shkrete te humbur ne shkretetiren e trurit te thate e te frikesuar se ju mund te vendosni per gjithcka, dhe kulmi vjen qe ju doni ti impononi nje partie konkuruese(PS-se) se ke te kene per kryetar dhe ke per kryeminister. po te pyesnin keta vendimtaret e PD-se perkrahesit e PS-se do te thonin te gjithe njezeri se ne nuk shkojme ne zgjedhje dhe nuk negociojme me LULIN,SALEN,LIKEN,FALLXHOREN etjere. po shkelni cdo dite e me shume rregullat demokratike dhe po demtoni shqiptaret e shumices por po ngushtohet laku edhe ju do te gjeni vendin qe meritoni.

  Përgjigju
 • budallai me brire: 27/06/2019 22:22

  jemi me te vertete te lashte si komb por kete qe po shikojme kesaj here as e kemi degjuar as e kemi pare ndonjehere .te djegesh vendin tend sepse 1 sali berishe i teket dhe gjen lodra si ky eshte turpi me i madh ne bote.o shqipetare <<demek demokrate>> nuk digjet atdheu per tekat e 2 hajduteve.sali berisha dhe ilir meta!!!rama ik ti qe te vije luli??!!!!a keni mend ne koke o njerez.dhe keto pretendime mbas 2 vjetesh qe zgjedhjet u bene jo qe ne momentin e pare qe mbaruan!!tani qe be po jep fjalen se do hapen negociatat pa kushte!!!

  Përgjigju
 • CaBone: 27/06/2019 21:03

  Hahahahaha Rama ikkkkkk hahahahhaha te iki Rama se i ka ra bibironi Lulit. Ti je shum fallco o Lyl toci, ik grric byt* ne Holland se i ke ca trrapin ati populli me gamorlliqet tuja prej klouni mashtrrus. Rama ikkkkk perpara hahahahahha.

  Përgjigju
 • Mondi: 27/06/2019 20:42

  Lulzime ti nuk ke me as nje karte fituese per blof se ti kemi pare letrat dhe na I kane treguar edhe te tute qe po behen gati te heqin. Edi mos tall me b me te se mos na vret veten e ngelemi pa gaztor pastaj me cfar do qeshim gjithe veren

  Përgjigju
 • Koli: 27/06/2019 20:40

  Ja bere gungen presidentit dhe Partise Demokratike. Hallall Lulezim Basha! Po me pazare nuk e rregullon situaten! He se vjen baba dhe te vret ne zyre per qef!

  Përgjigju
 • Ben: 27/06/2019 20:25

  Gallata vazhdon.Luli e ka ngrene presionin,nuk ka çfare te beje.Degjoi deklaraten e USA-s,dhe me kete declarate do me gjet comardaren per te dale ne breg,qe ta shohin militantet.Luli do kete shume probleme,mbas 1 korrikut edhe tek te vetet,Pd-ja,e cila eshte ne grahmat e ngordhjes.

  Përgjigju
 • Maks: 27/06/2019 20:14

  Ha ha o lyl ti dhe te gjith si ti pas dates 30 e keni vendin ne burg per krime kunder ekzistenes se shtetit me anarshin qe po udheq

  Përgjigju
 • Lali: 27/06/2019 20:07

  Ha ha ha ta gezoni festen dhe me shtepi te reja

  Përgjigju