'Delegacioni', filmi me regji të Bujar Alimanit dhe skenar të Artan Minarollit nderohet me çmim në Varshavë

Pamje nga filmi 'Delegacioni'

Filmi “Delegacioni” me skenar të Artan Minarollit dhe regji të Bujar Alimanit është shpallur fitues i Festivalit të 34-t Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë të Polonisë.

Një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Kosovës, Greqisë dhe Francës, bindi jurinë e festivalit duke i dhënë çmimin në kategorinë A. Filmi trajton ngjarjet e Shqipërisë së viteve ’90, pas rënies së regjimit komunsit dhe në të luajnë Viktor Zhusti, Xhevdet Ferri, Ndriçim Xhepa etj.

Në “Warsaw Film Festival” u ndanë edhe çmime të tjera të rëndësishme si: Çmimi Special i Jurisë për Martina Apostolova për filmin “Irina”. Dokumentari më i mirë për Johan Karrento etj.

ke.mu./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)