Fëmijët e Fierit më të mirët në aktrim! ‘Rrëmbejnë’ kupën e festivalit të teatrit që u mbajt në Berat! Në kompeticion, 10 trupa teatrale

Për 5 netë me radhë fëmijët e talentuar aktruan në skenën e improvizuar të lagjes muzeale “Mangalem” në Berat. Në natën finale të festivalit teatror juria e përbërë nga aktorët Ndriçim Xhepa, Luiza Xhuvani, Rajmonda Bulku dhe Anila Bisha ndanë çmimet për fituesit.

Trupa teatrale e qytetit të Fierit, e cila u paraqit me dramëm "Medea" mori çmimin e parë. Të dytin, trupa teatrale e qytetit të Elbasanit me shfaqjen "2 martohen 200 tërbohen" dhe çmimin e tretë, trupa teatrale e qytetit të Beratit me shfaqjen "Zonja nga qyteti".

Kryetari i jurisë Ndriçim Xhepa tha se Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit për Fëmijë "Një mbi një Dritaret” po nxjerr ne pah talentet e reja.

Në këtë komepticion morën pjesë artistët e vegjël nga 10 qytete; Berat, Dimal, Gjirokastër, Fier, Vlorë, Shkodër, Elbasan, Kukës, Tiranë e Sarandë, të cilët dhuruan mjaft emocione për publikun dhe turistet në qytetin e UNESKO-s.

R.D/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Dritan Hila: Betejat e Bashës i bën Rama, ose Berisha

Dritan Hila: Betejat e Bashës i bën Rama, ose Berisha