Demokratët duhet të votojnë Foltoren apo PD?

Sali Berisha dhe Lulzim Basha

Sali Berisha dhe Lulzim Basha

Dakord që mblidhen këta të Foltores nga foltorja në foltore, po pse nuk ju thonë gjënë themelore atyre demokratëve që i ndjekin, se ata nëse vazhdojnë me foltoren në zgjedhjet e 6 marsit nuk mund të votojnë logon e Partisë që kanë kontribuar për vite, sepse Foltorja nuk është prodhimi zyrtar dhe formal i PD!

Atëherë këta demokratë të foltores a janë të gatshëm të tradhtojnë logon e tyre historike duke votuar ndoshta kandidat të pavarur që nuk përfaqësojnë de jure PD e ndoshta nuk do ta përfaqësojnë as në të ardhmen?!

A janë votat për Foltoren de jure vota kundër PD dhe a e dëmtojnë PD përballë egërsisë së pushtetit? Atëherë nëse Foltorja nuk del dot de jure me logon e PD në zgjedhje a përfaqëson interesat e PD dhe të demokratëve? Kandidatët e pavarur a janë në fakt dëmtues të PD dhe po ashtu kundërshtar po aq sa pushteti i Ramës?

I ashtuquajtur Komision Rithemelimi a ka marrë trajtë ligjore për tu njohur nga KQZ? Nëse ky komision paraqet kandidat a duhet të trajtohen ata nga demokratët që besojnë në PD zyrtare po aq kundërshtar sa kandidatët e PS? Sa gjasa ka që ky Komision të risjellë risi ku në fakt përbëhet kryesisht nga persona të konsumuar në të kaluarën dhe të vetmin objektiv kanë rikthimin e tyre të mundshëm në Pushtet? Foltorja u ngrit në fakt me mision kundër Bashës si lider, por nëse do të marr pjesë në zgjedhje a është në fakt edhe kundër anëtarësisë së PD? Këta janë dilema që duhet të qartësojnë demokratët në këto ditë të ftohta në prag të zgjedhjeve të 6 marsit! Sot, De jure e de facto PD dhe Foltorja janë dy formacione politike të ndryshme e me shumë gjasa edhe kundërshtare të forta në zgjedhje! Kjo për plasje sa absurde dhe e pa drejtë në të njëjtën kohë dëmton PD dhe demokratët e favorizon përsëri Pushtetin!

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë