Demokratja Nancy Pelosi kërkon largimin e Trumpit: Nxiti kryengritje të armatosur kundër Amerikës

Demokratja Nancy Pelosi

1610054473_Pelosi704x450.png

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, demokratja, Nancy Pelosi bëri thirrje që presidenti Donald Trump të largohet menjëherë nga zyra, përmes aktivizimit të amendamentit të 25-të të Kushtetutës, një ditë pasi protestuesit e dhunshëm, mbështetës të Trumpit, sulmuan Kongresin amerikan.

Pelosi tha se Trump ka kryer “akt të kryengritjes” pasi dje nxiti kryengritje të armatosur kundër Amerikës.

Sipas Pelosit, qëndrimi i Trumpit në pushtet do ta dëmtonte vendin. “Çdo ditë mund të shndërrohet në një shfaqje horrori për Amerikën”, tha ajo.

Ndwrkaq shtoi se demokratët po bëjnë thirrje që Trump të largohet përmes procesit gjyqësor, që njihet si “impeachment”.


Lajmi kryesor:

Kongresi certifikon Joe Biden, Trump rrezikon shkarkimin! Ç'ndodhi dje në Uashington, pamjet që shokuan botën


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?×

Lajmi i fundit

John

Grabitje në Malësinë e Madhe, denoncimi i familjarëve: U futën në shtëpi e na thanë jemi policë, morën para dhe telefonat e ikën në këmbë