Denoncimi i deputetit Salianji: Balluku, tender 17 milionë euro shtesë për vetëm 9% të punimeve të pambaruara në Korçë- Ersekë

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka denoncuar një skandal sipas tij pasi prej 9 vjetësh rruga Korçë- Ersekë është e papërfunduar.

Duke rikujtuar një deklarate të ministres së Infrastrukturës, Belinda Balluku, sipas cilës në Dhjetor të vitit të kaluar deklaroi se kishin përfunduar 91% e punimeve dhe tha se vetëm për pjesën e mbetur janë akorduar 17 milionë euro shtesë për 9% të punimeve.

“Rruga e cila është tenderuar në vitin 2013 Korçë- Ersekë prej 9 vitesh vazhdon të jetë e papërfunduar. Jo vetëm të jetë e papërfunduar, por nëse tenderimi për rrugën ka shkuar dhe ka qenë për lotin e dytë 19 milionë euro, në dhjetor ministrja ka thënë që 91% e punimeve ka përfunduar, ndërkohë që tani jepen 17 milionë euro në mënyrë abuzive për një segment të vogël rrugor dhe kështu po bëhet për çdo punë publike në këtë vend”, deklaroi Salianji.

Një tender i ri i Autoritetit Rrugor Shqiptar shpalli të enjten fitues kompaninë ANK për ndërtimin e një segmenti rrugor 6.5 metra të gjerë me gjatësi afro 12 kilometra për të lidhur Korçën me Ersekën. Rezultati i tenderit tregon se katër kompani pjesëmarrëse hodhën oferta fare pranë fondit limit.

Në garë morën pjesë katër kompani: ANK, 4 A-M, Gener dhe Gjoka. Të katërta hodhën oferta financiare që variuan nga 0.01 deri në 0.04% më të ulëta se sa fondi limit i caktuar nga ARRSH. Por tre nga katër ofertat u skualifikuan pasi kompanitë konkurruese nuk kishin dorëzuar një ose disa nga dokumentet e kërkuara nga ARRSH, gjë që e la ANK-në konkurrent të vetëm dhe fitues me një ofertë prej vëtëm 632 mijë lekësh më të ulët se sa fondi limit prej gati 2.2 miliardë lekësh. 

K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • monda: 09/05/2022 13:47

  po pse po vidhka rama? apo se po e kthen shqiperin ne nje vend te bukur dhe jo sic e la pd qe vidhte sa te mundte ne kohen e vet

  Përgjigju
 • Toni: 09/05/2022 13:46

  O salianji si i ke punt me griden

  Përgjigju
 • alfred: 09/05/2022 13:46

  ju sdini ca te akuzoni tek qeveria e rames sepse rama ka treguar qe eshte njeri i punes dhe jo i llafeve te kota.cdo premtim e ka reaalizuar dhe ka qen transparent per cdo gje

  Përgjigju
 • Elton: 09/05/2022 13:43

  Punimet e qeverise qe jan then jan ber po shifni mashtrimet e sales ato beni

  Përgjigju
 • andi: 09/05/2022 12:40

  Te gjitha punimet e qeverise rama kane mbaruar shifni ato qe beni ju idiota qe i keni lene si syt qe tju dalin

  Përgjigju
 • Jorgo: 09/05/2022 12:28

  Po ka me hajdut se ky Salianji qe vetem me vjedh e ka mendjen me fut leket ke xhepi i vet

  Përgjigju
 • Armand: 09/05/2022 12:17

  Po si mund te thoni keto shpifje per Ballukun o salonjanjo! Ti ndoshta do ta shohesh vendin gropa gropa dhe kjo rregullsi qe eshte bere nen qeverisjen e Rames ste pelqen sepse ske ku kapesh.Jeto ne realitet dhe shif sesi shqiperia po ndryshon dita dites fal qeverise se sotme!

  Përgjigju
 • Qerim: 09/05/2022 12:17

  Duket ndryshimi i infrastruktures se vendit ne krahasim me qeverine qe ka qene me perpara.Ju dhe nje pune qe e nisnit nuk e perfundonit! Se kuptoj si mund te flisni akoma…

  Përgjigju
 • Dritan: 09/05/2022 12:16

  Ne kohen tuaj o Salijanj atletet e bardha zhyteshin ne balte ndersa tani ne kohen e Rames infrastruktura eshte goxha e mire .

  Përgjigju
 • rako: 09/05/2022 12:10

  aman ju nuk zbaton rregullin bazik te nje politike demokratike te djath nuk keni dhen tokat tek provaret e vertet babai im pas 20 vitesh te pushtetit nuk mosi as 1 meter nga toka tij por me qekur filloj te qeveriste ps i mori te gjitha dhe nje demshperblim qe duhet ta jepnit ju qe i mohuat babait tim tokat kshu qe ju te pd mos flisni pasi keni shkelur cdo rregull te mundshem

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Aksident në rrugën Sarandë-Delvinë, automjeti del nga rruga dhe përmbyset! Plagoset drejtuesi 23 vjeçar

Aksident në rrugën Sarandë-Delvinë, automjeti del nga rruga dhe përmbyset! Plagoset drejtuesi 23 vjeçar