Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë: Raporti i DASH-it godet ashpër Serbinë për diskriminimin sistematik ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë: Raporti i DASH-it godet ashpër Serbinë për diskriminimin sistematik ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi

Përfaqësuesi Shqiptar ne Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka thënë se në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit goditet ashpër Serbia për diskriminimin sistematik shtetëror e institucional ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Kamberi ka deklaruar se në Raportin për Serbinë, në seksionin me titull “Dhuna dhe Diskriminimi Sistemik Racor apo Etnik” (faqe 30-32), dënohen veprimet e Serbisë për diskriminimin sistematik shtetëror e institucional që bën ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës ndër vite.Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se Departamenti Amerikan i Shtetit në Raportin për Praktikat e të Drejtave të Njeriut për vitin 2022, ka potencuar diskriminimin etnik të shqiptarëve.

'Shqiptarët etnikë ishin subjekt i diskriminimit dhe papunësisë… Qeveria padrejtësisht i bëri shqiptarët subjekt të pasivizimit për të zvogëluar numrin e shqiptarëve etnikë që jetojnë në Serbi’, thekson Raporti i DASH.

‘Aplikimi i këtij ligji për të targetuar shqiptarët nënkupton spastrim etnik përmes masave administrative’, siç është potencuar edhe në raportin e Komisionit të Helsinkit të Serbisë, vazhdon tutje Raporti, duke potencuar se ‘autoritetet serbe duhet ndaluar të gjitha praktikat diskriminuese ndaj minoriteteve etnike’, përfshirë këtu edhe “gjuhën fyese e të urrejtjes,” kryesisht të përdorur publikisht nga zyrtarët shtetëror serb sikurse shefi i Shërbimit serb të inteligjencës (BIA) A. Vulin”, ka shkruar deputeti në Facebook.

Tutje, Kamberi ka thënë se raporti i DASH-it nënvizon edhe çështjen e nënpërfaqësimit të shqiptarëve nëpër institucionet publike e shtetërore, që është forma më e vrazhdë e diskriminimit dhe mosrespektimit të obligimeve ndaj komunitetit shqiptar.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Shqiptari: 21/03/2023 15:49

    Me mire ta zgjidhin vete kete pune pa nderhyrje nga jashte sepse te huajt ne vend qe ti zgjidhin konfliktet i agravojne me shume ato per interesat e tyre gjeopolitike

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi, e kontrollon Shërbimi i Provës

U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi, e kontrollon Shërbimi i Provës