Deti i Kuq/ Fregata gjermane shënjestron dronin amerikan

Deti i Kuq/ Fregata gjermane shënjestron dronin amerikan

Të hënën e kaluar, fregata gjermane ‘Hessen’ për pak sa nuk rrëzoi një dron amerikan për shkak të koordinimit të pamjaftueshëm midis misioneve të ndryshme ushtarake në Detin e Kuq dhe Jemen.

Këtë e raporton e përjavshmja gjermane Der Spiegel , duke shpjeguar se ekuipazhi i Hessen-it qëlloi aksidentalisht drejt një droni amerikan Reaper.

Droni nuk u rrëzua vetëm për shkak të një defekti teknik në dy raketave kundërajrore gjermane që humbën fuqinë dhe më pas ranë në det.

Pasi pa dronin në radar, ekuipazhi i “Hessen” kontaktoi kolegët e marinës amerikane por edhe ata vetë nuk ishin në dijeni të misionit të dronit “Reaper”, i cili supozohej se po udhëtonte në rajon si pjesë e një misioni amerikan kundër terrorizmit.

Pas konsultimit me misionin Prosperity Guardian, komandanti i Hessen-it dha urdhrin për të qëlluar mbi dronin e panjohur që fluturonte drejt fregatës gjermane.

Lajmi në përditësim...

 

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:36
SHBA-ja drejtuar Izraelit: Lejoni myslimanët të falen në ‘Al-Aqsa’ gjatë Ramazanit

1709149144_dfaebvsbgdgfsgbnds.JPG

Xhamia "Al-Aqsa",

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Izraelit që të lejojë myslimanët të falen në kompleksin e xhamisë "Al-Aqsa", në Jerusalem gjatë Ramazanit, pasi një ministër i ekstremit të djathtë propozoi ndalimin e palestinezëve nga Bregu Perëndimor që të falen atje.

“Ne vazhdojmë të nxisim Izraelin që të lehtësojë aksesin në Malin e Tempullit për adhuruesit paqësorë gjatë Ramazanit, në përputhje me praktikën e kaluar”,- tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit në një konferencë, Matthew Miller

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit