Dhuna në familje, ‘pandemia’ që po infekton familjet shqiptare! Raportohen 1600 raste në 8 muaj në Kosovë

Dhuna në familje, ‘pandemia’ që po infekton familjet shqiptare! Raportohen 1600 raste në 8 muaj në Kosovë

Foto ilustruese

KOSOVË- Fenomeni dhe plaga e dhunës në familje, teksa vitet kalojnë vetëm po thellohet.

Përgjatë 8 muajve të fundit, 1 mijë e 600 raste të dhunës në familje janë raportuat në Kosovë, shifra tepër alarmante dhe shqetësuese për një vend kaq të vogël.

Në një kohë kur bota është “pushtuar” nga COVID-19 dhe problemet socioekonomike janë bërë më të theksuara, dhuna në familje është një dukuri më e shpeshtë.

1 mijë e 600 raste të raportuara? Por mbrapa dyerve hermetike, mund të fshihen me qindra njerëz që nuk kanë zë për të ngritur...

Jo shumë kohë më parë Kosov por jo vetëm u “trondit” nga një krim makabër, vrasja e 18-vjeçares Marigona Osmani, nga Ferizaj. Në lule të rinisë, Marigona “luftoi” për jetën, por dora e bashkëjetuesit të saj Arbër Sejdiu nuk i la hapësirë, duke e dhunuar sistematikisht derisa nuk mori më frymë.

Plagë është edhe për shoqërinë shqiptare dhuna në familje, ku përditë denoncohen raste dhe përditë fshihen po aq shumë.

Vetëm një muaj më parë, Sabrina Bengaj u vra nga ish-burri i saj Elton Meta, në shtëpinë e babait të saj në Fier duke lënë pas një fëmijë të vogël.

Gjatë vitit 2021, deri më tani, 14 vajza dhe gra kanë humbur jetën nga duart e partnerëve ose bashkëshortëve të tyre.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Trafikimi i makinave luksoze me vlerë 280 mijë euro, arrestohet edhe një 33-vjeçar

Vlorë/ Trafikimi i makinave luksoze me vlerë 280 mijë euro, arrestohet edhe një 33-vjeçar