Dhunë dhe grushta te femrat, Tirana - Vllaznia ndërpritet prej sherrit! Bardheblutë: Akte të tmerrshme, u goditën tre vajzat tona

Dhunë dhe grushta te femrat, Tirana - Vllaznia ndërpritet prej sherrit! Bardheblutë: Akte të tmerrshme, u goditën tre vajzat tona

Foto ilustruese

Duhet të ishte një ndeshje ku të tregoheshin vlerat e futbollit dhe dashuria për lojën, por ndeshja e vajzave mes Tiranës dhe Vllaznisë ka degjeneruar në dhunë dhe është ndërprerë.

Këtë të shtunë në orën 13:00 në Kompleksin "Skënder Halili" në kryeqytet do duhej të luhej ndeshja mes Tiranës dhe Vllaznisë për javën e tetë në Superligën e femrave.

Të dyja skuadrat kanë nga 19 pikë dhe ndajnë kreun e renditjes, ndërsa në fushë ka pasur dhunë dhe grushta mes vajzave. Në momentin që loja u ndërpre rezultati ishte 0-0, me zyrtarët që vendosën pezullimin e sfidës dhe tanimë ajo do jetë subjekt i hetimit të Komisionit të Disiplinës.

Për këtë situatë ka reaguar edhe klubi bardheblu, duke treguar se në minutën e 22-të gjithçka ka nisur me ofendime dhe më pas stafi i Vllaznisë së vajzave ka dhunuar drejtoren e klubit dhe dy futbollistet, me kryeqytetasit që dënojnë ngjarjen duke treguar se do jenë organet kompetente që do zbardhin gjithçka.

"Në minutën e 22-të ndeshja është ndërprerë,  pasi skuadra kundërshtare ka reaguar ndaj pankinës sonë, fillimisht duke sharë e duke fyer, e më pas duke kaluar edhe në dhunë fizike.

Situata ka eskaluar, ku drejtuesit e Vllaznisë Femra, janë larguar nga pankina e tyre dhe kanë ardhur në pankinën e skuadrës së Tiranës dhe kanë nisur të shfaqin akte të tmerrshme dhune e të godasin stafin teknik, drejtuesit e klubit të Tiranës Femra si edhe futbollistet.

Klubi i Vllaznisë Femra ka dhunuar barbarisht drejtoreshën e klubit të Tiranës, Edonisa Aliaj, portieren Delvina Dyrmishi dhe futbollisten Flondra Behrami.

Dhuna ndaj grave edhe vajzave është një shkelje e përhapur e të drejtave të njeriut dhe një problem global i shëndetit publik me përmasa epidemike. Ne si klub, presim zbardhjen e kësaj çështjeje nga organet kompetente dhe jemi të gatshëm të bashkëpunojmë deri sa ngjarja të zbardhet plotësisht e aktorët që po shkatërrojnë futbollin “Fair Play”,  të marrin dënimin e merituar.

Asnjë justifikim për dhunën ndaj vajzave dhe grave! Asnjë justifikim për dhunën në sport", thuhet në njoftimin e Tiranës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:56
Dhuna në ndeshjen e femrave, reagon Tirana: Stafi i Vllaznisë goditi barbarisht drejtoren dhe dy futbollistet


Këtë të shtunë në orën 13:00 në Kompleksin "Skënder Halili" në kryeqytet do duhej të luhej ndeshja mes Tiranës dhe Vllaznisë për javën e tetë në Superligën e femrave.

Duhet të ishte një ndeshje ku të tregoheshin vlerat e futbollit dhe dashuria për lojën, por ndeshja e vajzave mes Tiranës dhe Vllaznisë ka degjeneruar në dhunë dhe është ndërprerë.

Për këtë situatë ka reaguar edhe klubi bardheblu, duke treguar se në minutën e 22-të gjithçka ka nisur me ofendime dhe më pas stafi i Vllaznisë së vajzave ka dhunuar drejtoren e klubit dhe dy futbollistet, me kryeqytetasit që dënojnë ngjarjen duke treguar se do jenë organet kompetente që do zbardhin gjithçka.

"Ditën e sotme ishte planifikuar të luhej ndeshja KF Tirana Femra - KF Vllaznia Femra, në kompleksin “Skënder Halili”. Në këtë takim, klubi shkodran nuk ka lejuar që ndeshja të luhet, duke dhënë shembullin më të keq, në një vend ku futbolli i femrave po zhvillohet dhe për më tepër që dy skuadrat ishin duke zhvilluar kampionat me pikë të plota dhe duke ndarë vendin e parë.

Në minutën e 22-të ndeshja është ndërprerë,  pasi skuadra kundërshtare ka reaguar ndaj pankinës sonë, fillimisht duke sharë e duke fyer, e më pas duke kaluar edhe në dhunë fizike.

Situata ka eskaluar, ku drejtuesit e Vllaznisë Femra, janë larguar nga pankina e tyre dhe kanë ardhur në pankinën e skuadrës së Tiranës dhe kanë nisur të shfaqin akte të tmerrshme dhune e të godasin stafin teknik, drejtuesit e klubit të Tiranës Femra si edhe futbollistet.

Klubi i Vllaznisë Femra ka dhunuar barbarisht drejtoreshën e klubit të Tiranës, Edonisa Aliaj, portieren Delvina Dyrmishi dhe futbollisten Flondra Behrami.

Dhuna ndaj grave edhe vajzave është një shkelje e përhapur e të drejtave të njeriut dhe një problem global i shëndetit publik me përmasa epidemike. Ne si klub, presim zbardhjen e kësaj çështjeje nga organet kompetente dhe jemi të gatshëm të bashkëpunojmë deri sa ngjarja të zbardhet plotësisht e aktorët që po shkatërrojnë futbollin “Fair Play”,  të marrin dënimin e merituar.

Asnjë justifikim për dhunën ndaj vajzave dhe grave! Asnjë justifikim për dhunën në sport", thuhet në njoftimin e Tiranës.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lufta në Rripin e Gazës/ Po prisnin të merrnin ndihma ushqimore, 104 palestinezë vriten nga sulmet izraelite! 760 të plagosur

Lufta në Rripin e Gazës/ Po prisnin të merrnin ndihma ushqimore, 104 palestinezë vriten nga sulmet izraelite! 760 të plagosur