Dhurata simbolike nacionaliste e Orban për Papën gjatë vizitës në Hungari

Papa Françesku shkëmben dhurata me kryeministrin hungarez Viktor Orban në Budapest.

Udhëtimi i 34 -të ndërkombëtar i Papës e ka çuar në Hungari ku  u mirëprit nga Viktor Orban Kryeministwrin dhe Janos Ader Presidentin hungarez.

Papa Françesku u bëri thirrje hungarezëve të jenë më "të hapur" dhe "të konsideruar" gjatë një meshë në ajër të hapur në Budapest pasi takuan kryeministrin e ashpër të vendit Viktor Orban të Dielën.

Orban, një mbrojtës i vetëemëruar i vlerave të krishtera, ka hequr dorë nga liritë civile, duke filluar nga të drejtat e emigrantëve dhe LGBTQ+ deri te liria e medias si dhe ka punuar për të gërryer pavarësinë gjyqësore dhe akademike në Hungari.

Por duket se metologjia kristiane e Oben nuk do e shpëtojë pa vërejtjet e Papës, i cili e ka kritikuar për mungesë tolerance në disa prej politikave të tij.

"Kjo është ajo që uroj për ju, që kryqi të jetë ura juaj midis së kaluarës dhe së ardhmes. Ndjenja fetare ka qenë gjaku i këtij kombi, aq i lidhur me rrënjët e tij. Megjithatë kryqi, i mbjellë në tokë, jo vetëm që fton të jemi të rrënjosur mirë, ajo gjithashtu ngre dhe shtrin krahët drejt të gjithëve, "tha Françesku gjatë fjalimit të tij ndërsa kryesonte Meshën përmbyllëse të Kongresit Ndërkombëtar Eukaristik.

Dëshira ime është që ju të jeni të tillë: të bazuar dhe të hapur, të rrënjosur dhe të vëmendshëm," shtoi ai.

Dhurata personale e kryministrit Viktor Orbanit për Papën, dukej se nënvizonte qëndrimin e tij nacionalist dhe anti-emigrant. Një kopje e një letre të shekullit të 13-të nga mbreti hungarez Bela IV drejtuar Papës Innocent IV. Letra i kërkonte Papës së atëhershëm ndihmë për t'i rezistuar pushtimit Mongol në Hungari dhe Evropë.

Udhëheqësi hungarez u takua me Papën privatisht në Budapest të Dielën, së bashku me zyrtarët e Vatikanit dhe Presidentin hungarez Janos Ader. Ata diskutuan mbrojtjen e mjedisit, promovimin e familjeve dhe rolin e Kishës Katolike në Hungari, sipas Vatikanit.

Kur ai zbarkoi në kryeqytetin hungarez në fillim të asaj dite, Françesku tha se ishte i kënaqur që udhëtimet papale ishin "rinisur" dhe se ai do t'u sillte "fjalën dhe përshëndetjet shumë njerëzve".

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

2 vrasjet e bujshme me 4 viktima në Durrës, pezullohen hetimet për 1 vit për Talo Çelën e Nuredin Dumanin! SPAK: Gjejini ku fshihen! Në gjykim 4 anëtarët e tjerë të grupit