Dialogu PS-Rithemelimi, Qefalia: Nuk do preket reforma në drejtësi! Forca jonë është për listat e hapura

 

Deputeti i Partisë Socialiste, xhemal Qefalia zbuloi në 'Repolitix' se Partia Socialiste është për listat e hapura zgjedhore.

'PS është që listat të jenë të hapura. Brenda partisë te ketë një garë. Mendimi personal është të ishte mazhoritar, deputeti përballë deputetit të krahut tjetër. Në sallën e Kuvendit ka deputetë me 361 vota. Që me kaq vota mblidhet kur bllokohet trafiku. Po të marrësh në të gjithë qarkun e Tiranës dhe të vish në sallën e parlamentit dhe të thuash unë jam përfaqësues me 361 vota. Dil te qytetarët të votuan qytetarët përfaqësoji.'

Nga ana tjetër, ai tha se nga dialogu Ps-Rithemelimi nuk do preket në mënyrë absolute reforma në drejtësi.

'Nuk do preket në mënyrë absolute. Është mbajtur nën observim nga partnerët strategjikë. Promotore nxitëse e kësaj reforme ka qenë kjo mazhorancë. Filozofia e kësaj mazhorance është që të gjithë të jenë të barabartë para ligjit.'  


Lajmi kryesor:

'Repolitix'/ Qefalia: PS është për lista të hapura! Baçi: Në zgjedhje hyjmë edhe me këtë sistem, ne e mundim PS


G.K/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

‘Serbia po organizon arratisjen e të burgosurve nga Kosova’, ministrja e Drejtësisë kërkon hetim ndërkombëtar: Beogradi synon të godasë rendin publik

‘Serbia po organizon arratisjen e të burgosurve nga Kosova’, ministrja e Drejtësisë kërkon hetim ndërkombëtar: Beogradi synon të godasë rendin publik