Diplomacia e BE-së s’ndal tensionet e Azerbajxhanit dhe Armenisë! Putini pret sërish për negociata dy liderët e vendeve

Diplomacia e BE-së s’ndal tensionet e Azerbajxhanit dhe Armenisë! Putini pret sërish për negociata dy liderët e vendeve

Presidenti rus, Vladimir Putin

Edhe pse në samitin e Pragës, Presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel dhe Presidenti i Francës Emmanuel Macron patën një bisedë për negociata  mesa duket, ende nuk ka qetësi mes vendeve plot tensione. 

Kremlini konfirmoi të premten se presidenti rus Vladimir Putin do të presë ditën e hënë bisedimet në Soçi të Rusisë midis liderëve të Armenisë dhe Azerbajxhanit.

“Me iniciativën e palës ruse, negociatat trepalëshe mes Putinit, presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev dhe kryeministrit të Armenisë, Nikol Pashinyan, do të mbahen më 31 tetor në Soçi”, thuhet në një deklaratë të Kremlinit.

Konfilktet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë qenë të pranishme në 3 dekadat e fundit, ku mes dy vendeve janë zhvilluar dy luftëra në rajonin e Nagorno-Karabakh.

Përleshjet vdekjeprurëse të majit shtator përgjatë kufirit mes dy vendeve kanë rritur frikën për një konflikt të ri. Rusia bëri të ditur se në takimin e së hënën do të diskutohet zbatimi i marrëveshjeve të arritura vitin e kaluar, si dhe "hapat e mëtejshëm për të forcuar stabilitetin dhe sigurinë" në Kaukaz.

Armenia dhe Azerbajxhani edhe para shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik kanë luftuar për rajonin e shkëputur të Nagorno-Karabakut. Më 1994, forcat armene etnike morën kontrollin e këtij rajoni, por pas një lufte më 2020, forcat e Azerbajxhanit arritën të largonin forcat etnike arme nga shumica e territorit të rajonit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Pas Rodrit, edhe sulmuesi i Spanjës mungon kundër Shqipërisë

Pas Rodrit, edhe sulmuesi i Spanjës mungon kundër Shqipërisë