Disa këshilla që duhet të ndiqni kur bie tërmet

Disa këshilla që duhet të ndiqni kur bie tërmet

Lëkundje tërmeti u ndjenë një natë më parë në vendin tonë, ndërsa epiqendra ishte në Klos. Por si duhet të veproni në rastet kur bie tërmet? Drejtori i Trajnimit dhe Mbështetjes Logjistike në Ministrinë e Brendshme, Arben Cara jep disa këshilla të vyera. Në rast se ndodheni brenda në shtëpi, futini nën mobilje të ngurta, siç janë tavolina apo poshtë shtratit, si edhe mbuloni kokën për të parandaluar goditjet nga rënia e objekteve.

Ndërkohë, nëse jeni jashtë kur fillon tërmeti qëndroni në një vend të sigurt dhe sugjerohet të mos lëvizini derisa të ndalen dridhjet e plota.

Këshillat

Disa këshilla, gjatë tërmetit! Kudo që gjendeni kur fillon tërmeti, merrni masa të menjëhershme. Lëvizni disa hapa në një vend të afërt dhe të sigurt, dhe nëse është e nevojshme qëndroni në atë vend derisa të ndalen krejtësisht dridhjet e tokës.

Nëse jeni brenda në shtëpi:

"BINI POSHTË PËRTOKË, MBULOHUNI DHE PRISNI”

Qëndroni brenda,

• Qëndroni dhe shtrihuni nën mobile të rënda të tilla si tryezë, tavolinë, shtrat ose ndonjë mobile të ngurtë,

• Mbuloni kokën tuaj për të parandaluar goditjet nga rënia e objekteve,

• Qëndroni dhe pritni  poshtë mobileve për të mbetur të mbuluar. Përgatituni të lëvizni së bashku me objektin derisa të përfundojnë dridhjet e tokës,

• Në qoftë se nuk keni diçka të fortë pranë vetës dhe gjendeni  në  korridor, strukuni afër një muri të brendshëm për të mbrojtur kokën qafën dhe krahët tuaj,

• Nëse gjendeni në një qendër tregtare, drejtohuni tek ndonjë shitore që gjendet aty afër. Qëndroni larg  dritareve dhe rafteve me objekte të rënda,

• Nëse gjendeni në shkollë, qëndroni nën një tavolinë ose tabelë dhe pritni. Qëndroni larg dritareve,

• Nëse gjendeni në një karrocë, bllokoni rrotat për të mbrojtur pjesën e prapme të kokës dhe qafës,

Në rast se keni nevojë për ndihmë telefononi në nr; 128, 127, 112.


Lajmi kryesor:

Tërmeti me epiqendër në Klos, 29 shtëpi të dëmtuara, 4 prej tyre në Tiranë! Banorët: E kaluam natën jashtë! Mblidhet shtabi i Emergjencave Civile


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Drejtuesi i Atalantës paralajmëron largimin e Berat Gjimshitit: Erdhi dhe na e tha ndershmërisht

Drejtuesi i Atalantës paralajmëron largimin e Berat Gjimshitit: Erdhi dhe na e tha ndershmërisht