Disa shtëpi në Athinë fundosen 3 metra nëntokë, shkak rrëshqitja e dherave

Disa shtëpi në Athinë fundosen 3 metra nëntokë, shkak rrëshqitja e dherave

Rrëshqitja e dherave në periferi të kryeqytetit grek, Neos Voutzas ka krijuar një situatë të pazakontë dhe të frikshme. Disa shtëpi janë fundosur 3 metra nën nivelin e rrugës, teksa fenomeni vazhdon dhe shtrihet në një distancë prej rreth 400 metrash.

Shkak për këtë rrëshqitje dherash është lagështira nëntokësore dhe mungesa e pemëve që u dogjën për shkak të zjarreve të furishme që përfshinë vendin verën e kaluar.

Shtatë shtëpi të tjera në zonë rrezikojnë të 'zhyten' në tokë nga momenti në moment, ndërsa familjet janë evakuuar.

 Zjarret vdekjeprurëse në këtë zonë fshinë një pjesë të madhe të pemëve dhe shkurreve që zakonisht do të thithnin ujërat sipërfaqësore të shiut nga përmbytjet që pasuan.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Kombëtarja bën me nerva Spanjën, trajneri i iberikëve: Kujdes nga Shqipëria, janë të rrezikshëm

Kombëtarja bën me nerva Spanjën, trajneri i iberikëve: Kujdes nga Shqipëria, janë të rrezikshëm