Diskutimet për dinarin në Bruksel, Lajçak takon ndaras delegacionet e Kosovës dhe Serbisë

Emisari i BE Mirsollav Lajçak zhvilloi takime të ndara në Bruksel me delegacionin e Kosovës dhe Serbisë, për ndalimit të dinarit serb. Sipas një rregullore të Bankës Qendrore të Kosovës, nga 1 shkurti valuta e vetme që njihet për kryerjen e pagesave cash në Kosovë është euro.

Lajçak fillimisht u takua me delegacionin serb, të udhëhequr nga kryenegociatori Petar Petkoviq dhe më pas, me guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili. Kosova nuk ka pranuar që në këtë takim të dërgojë përfaqësues të nivelit politik sepse beson se çështja e rregullores së BQK-së për pagesat me para të gatshme nuk duhet të jetë temë e dialogut për normalizimin e raporteve me Serbinë.

Besnik Bislimi kryenegociatori i Kosovës për dialogun tha se Lajçak, shkeli parimet e dialogut të vendosura nga vet ai, sipas të cilave, asnjë temë nuk mund të vendoset në rend dite pa dakordësinë e Kosovës dhe Serbisë. Por, zyrtarët e BE përgjigjen se blloku angazhohen për të gjetur një zgjidhje për problemin, që e ka “shkaktuar Kosova me vendimin e njëanshëm dhe pa konsultime as me partnerët, e as me komunitetin i cili ka pasoja të drejtpërdrejta nga ky vendim”.

BE dhe SHBA, thanë se qytetarëve serb të prekur nga kjo rregullore, duhet t’u jepet kohë për t’u përshtatur me situatën e re. Autoritetet në Kosovë se për zbatiin do të ketë një periudhë tranzicioni tre mujore, por kryeministri Albin Kurti, insiston në zbatimin e vendimit. Qeveria e Serbisë për çdo vit ndan miliona euro për serbët në Kosovë duke u paguar atyre me dinarë rrogat, pensionet dhe ndihmën sociale, përmes institucioneve paralele serbe që funksionojnë në Kosovë.

B.K/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë