Mbyllet dita 6-të e protestës pa tensione, nuk kishte prezencë të të miturve! Protestuesit të pakët në numër, të pranishëm dhe anëtarë të 'Vetëvendosjes'

E qetë dhe pa trazira është mbyllur dita e 6-të e protestës në Tiranë. Thirrjes për t'u mbledhur në orën 18:00 ditën e sotme i janë përgjigjur vetëm disa qytetarë, të cilët janë mbledhur në sheshin 'Skëndërbej' dhe më pas kanë marshuar dhe janë mbledhur para Kryeministrisë. Protestuesit janë shfaqur të qetë dhe se ajo që vihet re, pavarësisht numrit të vogël të tyre, nuk ka prezencë të miturish si në protestat e tjera. Në protestë nuk ka pasur tensione apo plasje të kapsollave, veprime që kanë shoqëruar protesta e 5 ditëve të kaluara. Sot kanë qenë prezentë edhe anëtare të lëvizjes 'Vetëvendosja' në Tiranë, të cilët kërkojnë largimin e Ardi Veliut. Protestuesit tashmë nuk po kërkojnë më drejtësi për vrasjen e Klodjan Rashës, por shprehen se kanë dalë sipas tyre për dhunën e ushtruar nga policia për të miturit dhe hedhjen e gazit lotsjellës dhe largimin e Ardi Veliut.

Policia ka qenë edhe sot në gatishmëri duke rrethuar institucionet kryesore dhe në shesh por nuk ka pasur asnjë lloj ndërhyrje apo thirrje të tyre që protestuesit të shpërndaheshin. "Poshtë diktatura" apo "nuk ka drejtësi pa drejtësi", "Nuk kemi Gjykatë Kushtetuese" kanë qenë disa nga parullat që ata mbanin në dorë, ndërsa në fund protestës janë rimbledhur sërish në qendër ku kanë qëndruar për disa minuta dhe më pas janë shpërndarë.

Protesta nisën në emër të vrasjes së Klodjan Rashës nga një efektiv gjatë orës policore, por më pas ajo precipitoi në dhunë, shkatërrim dhe djegie të sinjalistikën rrugore e koshave të mbeturinave, ndërsa nga policia është hedhur edhe gaz lotsjellës për shpërndarjen e protestuesve. Dhuna e përdorur sidomos nga të miturit është cilësuar nga qeveria si e nxitur dhe e organizuar nga PD dhe LSI me qëllimin për të krijuar kaos dhe rrëmujë. Gjatë ditës së djeshme në protestë iu shfaqën hapur përfaqësues të PD dhe LSI, si Floida Kërpaçi dhe Përparim Spahiu. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:57
Protestuesit rivendosen në qendër, qëndrojnë të qetë dhe në grumbuj

Protestuesit qëndrojnë vetëm 20 minuta te Kryeministria dhe shkojnë sërish në qendër. Ata qëndrojnë në grumbull, të qetë dhe pa bërë thirrje apo shkaktuar tensione të ndryshme. Ndërkohë që pranë ministrive ka efektivë të shumtë policie që qëndrojnë në gatishmëri.

Ora 19:29
Dita e 6-të e protestës/ Një numër i ulët personash mblidhet përpara Kryeministrisë

1607970472_PROTESSTA.jpg

Në ditën e 6-të të protestave të organizuara për shkak të vrasjes së Klodjan Rashës vihet re një numër i ulët i tyre.

Aktualisht ata janë mbledhur përpara Kryeministrisë pasditen e sotme.

Ora 19:25
Në protestë përfaqësues të 'Vetëvendosjes'! Bojken Abazi: Të largohet dhe arrestohet Ardi Veliu, manipuloi vrasjen e  Klodjan Rashës         

Përfaqësuesi i Vetëvendosjes në Tiranë, Bojken Abazi ishte i pranishëm në protestë ku shprehet për Report Tv se në vend është vendosur një shtet policor dhe protesta po zhvillohet pikërisht për këtë arsye dhe dhunës së ushtruar ndaj tyre.

Abazi kërkon dorëheqjen e Ardi velitu duke e cilësuar si kryepolicin e shtetit policor, ndërsa shkon deri në kërkimin për arrestimin e tij, pasi ka manipuluar provat për vrasjen e Klodjan Rashës.

"Këto protesta po zhvillohen kundër dhunës dhe pushtetit policor. Pamë që dha dorëheqjen ministri i Brendshëm, ndërsa kryepolici i shtetit policor, Ardi Veliu vijon të drejtojë policinë dhe kërkesa jonë është që të shkarkohet Veliu dhe kjo do të qetësonte disi gjendjen. Gjithashtu ne kërkojmë dhe arrestimin e tij, pasi ai është përpjekur për të manipulojë provat për vrasjen e Klodjan Rashës", tha Abazi

Ora 19:24
'Poshtë diktatura' dhe 'Pa drejtësi nuk ka drejtësi', protestuesit mblidhen para Kryeministrisë

Protestuesit  janë mbledhur para Kryeministrisë duke bllokuar rrugën, ku automjetet janë ende në lëvizje dhe qarkullimi i tyre nuk është bllokuar nga policia. Thirrjet e tyre në protestë janë "Poshtë diktatura" dhe "Pa drejtësi nuk ka drejtësi"

Ora 19:17
Protestuesit i drejtohen Kryeministrisë, nisin marshim paqësor dhe 'të heshtur'

Në marshimin paqësor të  protestuesve, që duhet theksuar se janë të vogël në numër, ka nisur nga sheshi "Skëndërbej' drejt Kryeministrisë, ndërsa gjatë marshimit nuk ka as thirrje dhe as plasje të kapsollave apo të bërtitura. Protestuesit ecin të qetë dhe në heshtje. Në këtë protestë vihet re nuk ka të mitur.

I.K./E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • kar-lo bol-ino: 15/12/2020 12:47

  eshte mbushur faqja me "komentet qe duhen bere" ah fismidhjet e ndyra

  Përgjigju
 • 345: 15/12/2020 10:16

  Nga cila prokurori ke marrur lajm qe Andi Veliu ka prishur provat? Kush karin je ti qe kerkon dorheqjen e tij!kur dilshi ne protesta ju majmunat e v.v policet nuk ju kane puthur po ju ka hyre ne dru siç e keni merituar,edhe keto ne Tirane vandalat po shkaterrojne pronen e shtetit& private dhe policia po sidhet ne menyren me profesionale,jo si ne kohen e kriminelit Berisha qe policia te vrite,ky eshte ndryshimi midi dy policive o pleher Kosove.

  Përgjigju
 • Toma: 15/12/2020 10:02

  Pse prij Kosove kenka ky a?ky keka nji byth qire edhe intervistat i jepka me duar ne xhepa ky karagjoz malok kosove.

  Përgjigju
 • Protestues: 15/12/2020 03:37

  Shyqyr qe i futen hurin sandrit se ne te mjeret do helmoeshim

  Përgjigju
 • BENI: 15/12/2020 00:28

  C'FARE DONI ju ketu mor shkerdhatat e vv,,,ik ne kosove o fytyre-qen,,o dangall, o zagar i kosoves,,o bojken bajga....ptu.ptu.ptu.rrace e qelbur,,,,ju s'keni te drejte te dilni ne proteste ne shqiperi,,, nuk jeni qytetar te shqiperise...

  Përgjigju
 • Endri: 14/12/2020 19:56

  Futuni nga nje hu keture te VV

  Përgjigju
 • Shume filma shikon o debil: 14/12/2020 19:51

  Kush eshte ky leshko?? Cfare pozite ka ky kafsha abazi?? Kush eshte ky kafsha qe jep urdhera dhe ultimatume??

  Përgjigju
 • redi: 14/12/2020 19:37

  Proteste paqesore dhe e qete ,dhe policia nuk prek njeri ne dore.Dhuna kur perdoret ka dhunen e ligjit .Per mua protestat paqesore kane me efekt ne popull se dhuna

  Përgjigju
  • misto mame: 15/12/2020 12:48

   ktheu nga ana tjeter bir...fli, se mbaroji spektakli!

 • Sondazhi i ditës:

  Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Delvinë/ Shpërthen pusi i naftës, përhapja e erës së rëndë të gazit alarmon banorët