Dita e 5-të e bombardimeve, forcat izraelite vrasin 2 të rinj në Rripin e Gazës, plagosen disa të tjerë

Dita e 5-të e bombardimeve, forcat izraelite vrasin 2 të rinj në Rripin e Gazës, plagosen disa të tjerë

Bombardimet në Gaza

Forcat izraelite kanë vrarë dy palestinezë dhe kanë plagosur tre të tjerë në Bregun Perëndimor të pushtuar ndërsa sulmet ajrore goditën Rripin e Gazës për të pestën ditë radhazi. Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se sulmi izraelit të shtunën ndodhi në kampin e refugjatëve Balata në qytetin verior të Bregut Perëndimor të Nablusit.

Të dy të rinjtë, të identifikuar si Adnan Wasim Yousef al-Araj, 19 vjeç dhe Saed Jihad Shaker Mashah, 32 vjeç u vranë nga të shtënat me armë në kokë. Një nga të plagosurit ishte një grua rreth të 50-ave, e cila u qëllua disa herë.

Ushtria izraelite tha se ishte një operacion "anti-terrorizëm" që synonte operativët që kishin planifikuar sulme ndaj ushtarëve.

“Personat e armatosur qëlluan mbi forcat që u përgjigjën me mjete për shpërndarjen e trazirave dhe me zjarr të drejtpërdrejtë”, tha ai. “Dy nga terroristët ishin në shënjestër”.

Lëvizja Fatah e presidentit palestinez Mahmud Abbas tha se dy burrat e vrarë në bastisje ishin anëtarë të krahut të saj të armatosur, Brigadave të Martirëve Al-Aksa.

Një natë tjetër bombardimi

Ndërkohë, në Gaza, Izraeli kreu sulme ajrore për të pestën ditë, ndërsa sirenat u dëgjuan në jug të Izraelit pasi raketat u lëshuan nga territori i rrethuar.

"Ne dëshmuam një natë tjetër plot bombardime dhe lëshimi i raketave është intensifikuar në mëngjesin e hershëm të së shtunës," tha gazetarja e Al Jazeera, Youmna ElSayed.

Sulmet izraelite shënjestruan disa qytete në të gjithë rripin, duke përfshirë dy lagje të qytetit të Gazës që u shkatërruan plotësisht.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bim: 13/05/2023 18:10

    Nazista te tmerrshem

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas