Dita e 9 e vaksinimit masiv, marrin dozat e para edhe 68-69 vjeçarët, flasin për Report Tv të moshuarit: Vaksina për të mirën tonë

Gjatë ditës së sotme në sheshin Skënderbej ka nisur vaksinimi dhe për qytetarë të moshave 68 vjeç. KryeministrI Edi Rama së bashku me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thanë nga Pogradeci se këtë javë do të vijë një sasi e konsidresushme me doza vaksinash, ndërsa përgatiten për ta ulur fashën e grupmoshës së vaksinuar deri tek 60 vjeçarët me sëmundje kronike.

Sot është dita e 9 e procesit të vaksinimit masiv në vendin tonë. Gjatë ditës së sotme në dy çadrat e ngritura pranë sheshit ‘Skënderbej’ janë vaksinuar edhe qytetarë të moshave 68 vjeç e sipër.

Për mikrofonin e Report Tv kanë folur disa të moshuar të cilët ishin në pritje të marrjes së vaksinës kineze. Ja disa prej prenocimeve të tyre:

“Jam i kënaqur që po e bëj, vaksina është për të mirën tonë.”

“Shumë mirë jam ta bëj të jem akoma më mirë, më e sigurt.”

“Mezi prisnim ta bënim, jemi më të sigurt.”

“Më mirë ska ku shkon, tani po presim 20 minuta dhe të ngrihemi të ikim.”

“Aq mirë, nuk e ndjem hic të dyja e bëm edhe ajo edhe unë, shumë mirë. Ato nuk bëhen kot gjilpërat janë për të mirën e popullit.’

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ndoqën nga afër vaksinimin e të moshuarve në Pogradec.

Deri më tani janë kryer 192.882 vaksinime. Ka përfunduar vaksinimi i arsimtarëve në sistemin publik dhe jopublik ndërsa për personeli shëndetësor i ka marrë të dyja dozat e vaksinës.

 

SI.E./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Strukturë e armatosura për mbrojtjen e votës, ju duket normale strategjia e PD-së për zgjedhjet?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rusia urdhëron ushtarët të kthehen në baza pas stërvitjeve afër kufirit me Ukrainën