Dita ndërkombëtare e Gjuhës Amtare/ Xhaçka publikon videon me fëmijë shqipfolës nga e gjithë bota duke recituar

Pjesë nga videoja, Aurora Ruso nga Italia duke recituar

Për ditën ndërkombëtare të gjuhës amtare, ministrja e jashtme Olta Xhaçka ka publikuar një video, ku shfaqen fëmijë shqipfolës nga disa shtete të botës duke recituar vargjet e “Gjuhës shqipe” nga Ndre Mjeda.

Ajo ka gjetur rastin të falënderoj mbi 450 mësuesit të cilët kontribuojnë që gjuha jonë shqipe të mësohet nga brezat e rinj në 19 vende të botës.

Xhaçka ka shprehur edhe mirënjohjen e saj për të gjithë bashkëatdhetarët që trashëgojnë tek fëmijët shqipen e bukur.

Video u realizua në bashkëpunim me familjet dhe shkollat shqipe në: Kosovë, Maqedoni,  Mal i Zi, Greqi, Itali, Zvicër, Gjermani, Amerikë, Britani”, shkruan Xhaçka.

 


Lajmi kryesor:

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare, Kushi: Gjuha shqipe, thesari ynë i përbashkët! Ta promovojmë brez pas brezi


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?×

Lajmi i fundit

John

Skoci/ 16- vjeçari akuzohet për goditje me thikë në stacionin hekurudhor ndaj një të mituri 14- vjeçar