Tiranë/ Djegia e 2-vjeçares me cigare, vëllai i mitur pranon ngjarjen në prani të psikologes! Gjyshja për Report Tv: Na tha se gjuajti pa dashje

TIRANË- Familja e vajzës 2-vjeçare që përfundoi në spital në gjendje të rëndë infeksioni pas djegies me cigare në trup nga vëllai i saj më i madh, 9-vjeç, jeton në kushte të mjerueshme,

Familja Ruqi, pjesë e komunitetit rom në Shqipëri jeton në një barakë në zonën e Tufinës në periferi të Tiranës.  Report Tv ishte në barakën ku jeton e mitura ku gjeti gjyshen e vajzës së vogël, Lirie Ruqi. Ajo zbuloi se çfarë tregoi nipi kur panë vajzën e djegur.

‘Më tha Davidi e ka djegur me cigare tha. E gjeta cigaren përdhe e gjujta, pa dashje i ra motrës. ‘- tha ajo.

E vogla, dyshohet se rreth 1 javë ma parë, është djegur me cigare në pjesë të ndryshme të trupit nga vëllai. Nga pakujdesia apo jo, prindërit e kanë lënë pa asnjë trajtim, derisa gjurmët e djegies u infektuan.

‘Infeksioni i gjallë është këtu mi none!’- tha gjyshja.

Vajzën 2-vjeçare e çoi në spital më 15 nëntor halla e saj në QSUT. Mjekët e panë gjendjen e vështirë dhe e futën në shërbimin e reanimacionit të pediatrisë, por nga bluzat e bardha mësohet se gjendja e saj është stabël.

Djali është marrë në pyetje edhe nga policia në prani të psikologut dhe ka pranuar se e ka djegur motrën me bishtat e cigareve, pa dhënë një motiv përse, ndoshta duke e konsideruar si lojë të parrezikshme. 9-vjeçari aktualisht sipas gjyshes nuk shkon në shkollë.

Nga hetimet e deritanishme nuk ka të dhëna që vajza të jetë dhunuar apo djegur nga persona të tjerë të familjes, dhe as të jetë abuzuar seksualisht me të, siç u spekulua në disa media, kjo e vërtetuar me analizat e kryera nga ekspertiza e mjekëve-ligjorë.

Lojë apo jo, fakti që e vogla u la deri në këtë gjendje pa mjekim, duke iu përhapur infeksion në trup, policia i është drejtuar shërbimit social, dhe mund të shkohet deri në heqjen e së drejtës së prindërimit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:09
Report Tv në Tufinë, aty ku jeton familja e 2 vjeçares që u dogj me cigare, shikoni kushtet e mjerueshme (VIDEO)

 

Report Tv ishte në banesën e familjes ku 2 vjeçarja u dërgua në spital me plagë djegieje. Ata jetojnë në Tufinë në barake në një lagje ku jetojnë dhe pjesëtarë të tjerë të komunitetit rom.

Kushtet janë të mjerueshme.

Davidi, vëllai I të voglës nuk është i regjistruar në sistemin arsimor dhe nuk frekuenton shkollën.

 

Ora 13:07
Flet për Report Tv gjyshja e 2-vjeçares që u dogj me cigare: E ka gjuajtur i vëllai pa dashje

 

Lirie Rruça, gjyshja e 2 vjeçares e cila u dërgua e djegur më cigare në spital, në një intervistë për Report Tv deklaroi se e ka djegur i vëllai me cigare pa dashje. Për gazetaren Enxhi Musaj, gjyshja u shpreh se se nuk është në dijeni për kohën se kur e kanë dërguar në spital vajzën e vogël.

Ajo u shpreh se Davidi, 9 vjeç nuk shkon në shkollë.

‘Çfarë ka goca? Ishte pa qejf. E ka djegur me cigare. E ka gjetur përdhe cigaren e gjuajta pa dashje. Nuk di gjë kur e kanë dërguar. Ndoshta e ka dërguar pas dy tre ditëve.  Davidi nuk shkon në shkollë, ku di unë pse nuk shkon në shkollë. Infeksion i gjallë është këtu mi none.’- tha Lirie Rruça.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Humbja në Conference League, Ilir Daja: Rrugëtim i lodhshëm nga dëmtimet

Humbja në Conference League, Ilir Daja: Rrugëtim i lodhshëm nga dëmtimet