Djegia e Kuranit nga 30 vjeçari irakian në Suedi ditën e Kurban Bajramit, Maroku tërheq ambasadorin për një periudhë të pacaktuar

Djegia e Kuranit nga 30 vjeçari irakian në Suedi ditën e Kurban Bajramit, Maroku tërheq ambasadorin për një periudhë të pacaktuar

30 vjeçari irakian djeg Kuranin

Dy burra qëndruan jashtë xhamisë qendrore të Stokholmit të mërkurën dhe dogjën një Kuran, pas miratimit të dhënë nga një gjykatë suedeze, për të përkuar me fillimin e festës myslimane të Kurban Bajramit.

Burri që kishte kërkuar leje për veprimin, një refugjat 30-vjeçar irakian, i cili dëshiron që libri të ndalohet, grisi faqe nga Kurani, i fshiu ato në këpucën e tij dhe i vuri flakën disa prej tyre.

Rreth 200 njerëz u mblodhën për të parë, përfshirë kundërprotestuesit. Një burrë u arrestua pasi u përpoq të gjuante një gur.

Leja u dha nga një gjykatë të mërkurën. Suedia rrallë ndalon protestat, madje edhe ato që mund të konsiderohen si forma të nxitjes në vende të tjera. Djegia e librit fetar islam u bë gjatë Kurban Bajramit, një nga ditët më të shenjta të vitit për myslimanët.

Djegia e librit mund të rrezikojë më tej përpjekjet e Suedisë për të kapërcyer kundërshtimin e Turqisë ndaj ofertës së saj për anëtarësim në NATO. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan iu përgjigj djegies së mëparshme të Kuranit duke thënë se Suedia nuk duhet të bashkohet me aleancën.

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan e dënoi aktin në një postim në Tëitter.

Çfarë thanë autoritetet suedeze?

Gjykata kishte thënë se duhet të ketë një lidhje të qartë mes problemeve të sigurisë dhe tubimit të planifikuar. Por policia nuk e konsideroi çështjen në të njëjtën mënyrë.

"Rreziqet e sigurisë dhe pasojat që autoritetet mund të shohin të lidhura me djegien e Kuranit nuk janë të një natyre të tillë që sipas ligjit aktual të japin bazën për një vendim për të refuzuar një kërkesë për një tubim të përgjithshëm," tha gjykata.

“Autoritetet policore, pra, ju japin leje për mbledhjen e kërkuar”, shtoi ai.

Maroku tërheq të dërguarin

Në përgjigje të incidentit, Maroku tërhoqi ambasadorin e tij në Suedi të mërkurën për një periudhë të pacaktuar.

Ministria e Jashtme e Marokut thirri gjithashtu të ngarkuarin me punë të Suedisë në Rabat dhe shprehu "dënimin e fortë të mbretërisë për këtë sulm dhe refuzimin e këtij akti të papranueshëm", njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Problemet e djegies së librave të Suedisë

Djegia e Kuranit është bërë shtylla kryesore e ekstremistëve të djathtë në Suedi, me politikanin danezo-suedez të ekstremit të djathtë Rasmus Paludan që ka bërë emër me akte të tilla. Por Paludan nuk ishte prapa aksionit të së mërkurës.

Megjithëse Suedia rrallë ndalon protestat ose djegien e librave, një demonstratë e planifikuar kundër NATO-s që do të përfshinte gjithashtu një tubim me djegien e Kuranit, u bllokua nga policia suedeze në shkurt.

Para kësaj, ekstremistët e ekstremit të djathtë kishin djegur një Kuran jashtë ambasadës turke. Kjo bëri që Turqia të anulonte një vizitë të ministrit suedez të mbrojtjes në Ankara dhe presidenti Erdogan tha se Suedia nuk mund të llogarisë në mbështetjen e Turqisë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Pse Belind Këlliçi ndërpreu akuzat për Qefalia dhe fshehu firmën e Bashkim Ulajt?

Pse Belind Këlliçi ndërpreu akuzat për Qefalia dhe fshehu firmën e Bashkim Ulajt?