'Do hakmerremi' SHBA kryen një tjetër sulm në Afganistan, droni hedh në erë makinën bombë që do të shpërthente pranë aeroportit të Kabulit

'Do hakmerremi' SHBA kryen një tjetër sulm në Afganistan, droni hedh në erë makinën bombë që do të shpërthente pranë aeroportit të Kabulit

SHBA ka kryer një tjetër goditje me dron në një lagje në Afganistan, ku thotë se ka goditur një bazë të ISIS-K.

Sulmi kishte në shënjestër anëtarët e degës afgane të grupit të Shtetit Islamik, ISIS-K, raporton agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar zyrtarë amerikanë. Deri tani raportohet se 2 persona kanë ndërruar jetë dhe tre të tjerë kanë mbetur të plagosur. 

Një zëdhënës i ushtrisë amerikane ka konfirmuar për Reuters se SHBA ka kryer një sulm me dron në një automjet në Kabul. Automjeti mbante “shumë” bomba vetëvrasëse të Shtetit Islamik që po shkonin drejt aeroportit të Kabulit.

Presidenti Joe Biden paralajmëroi se ata që qëndrojnë pas sulmit vdekjeprurës terrorist që vrau dhe plagosi pjesëtarë të shërbimit amerikan dhe civilë afganë në Kabul, se SHBA “do i ndjekë këmba-kembës’.


Lajmi kryesor:

'Do ketë kundërpërgjigje të forta', SHBA hedh në erë me dron makinën bombë që do të shpërthente pranë aeroportit të Kabulit! 2 të vdekur


M.Q./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’