'Do jem aty më 2 mars'! Meta 'merr zemër' pas deklaratave të aktorit: Bëjnë si tigra por janë minj

Tubimi i Metës thirrur më 2 mars për të krijuar një 'besëlidhje' me qytetarët sipas tij për të mbrojtur Kushtetutën dhe luftuar 'grushtin e shtetit' ka reaguar edhe aktori Neritan Licaj, i cili njihet dhe si simbol i protestës në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke thënë se do të jetë aty.

Ky mesazh ka 'ngrohur' presidentin Meta, i cili duket se ka marrë edhe më shumë zemër për të bërë të fortin dhe pamposhturin duke iu drejtuar Ramës e mazhorancës se "hiqen si tigra, por në fakt janë minj përpara popullit dhe drejtësisë'.

Meta ka bërë sërish thirrje që qytetarët dhe aktorët të dalin në bulevardin "Dëshmorët e Kombit' për të marrë në dorë fatet e kombit dhe demokracisë dhe të luftojnë kundër puçistëve dhe  tradhtarëve.

'Faleminderit i dashur Neritan! Ju pres me shumë kënaqësi, jo vetëm ju personalisht, por të gjithë artistët heronj dhe patriotë, në 2 mars në mbrojtje të Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese. Nëse organizata mafioze rrëmben në mënyrë anti-kushtetuse Gjykatën Kushtetuese ata do zhdukin, jo vetëm teatrin, por çdo trashëgimi kulturore e kombëtare për llogari të disa oligarkëve dhe organizatës ndërkombëtare. Ndaj është detyra ime si President i Republikës t'i bëj thirrje të gjithë popullit shqiptar të hapë sytë mirë në këto momente deçizive për fatet e kombit dhe demokracisë. Shqiptarët  e bashkuar rreth Kushtetutës dhe Flamurit Kombëtar do të fitojnë! Të rivendosim plotësisht rendin kushtetues dhe demokratik siç e ka shprehur vullnetin e tij populli shqiptar me Referendum në 22 nëntor 1998. Ndaj ta kthejmë 2 marsin në një referendum madhështor të triumfit të sovranit ndaj puçistëve dhe tradhtarëve kudo qofshin. Presidenti i njeh prej kohësh, por tani fytyrat e tyre hipokrite po i zbulojnë të gjithë shqiptarët. Bëjnë si tigra për të frikësuar njerëzit e thjeshtë, por janë vetëm minj përpara popullit shqiptar dhe drejtësisë që do të vijë. U zgjata pak, por ju dhe shumë artistë të tjerë keni vite në protestë për teatrin dhe meritoni mirënjohjen e çdo shqiptari. 

Ndaj ata do të vinë, jo vetëm për të mbrojtur të drejtat e tyre kushtetuese që dhunohen çdo ditë, por dhe në mirënjohje të protestës tuaj legjendare përballë bandës që nuk njeh Kushtetutë, ligj, konventë ndërkombëtare dhe atdhe', shkruan Meta.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi që pensionistët nuk mund të dalin më nga shtëpia deri në një urdhër të dytë?

Komento

Komente

 • jani: 24/02/2020 19:03

  SI NUK po e shoh njehere kete neritan licajn ,,,do ja fus nje shpulle surratit te tij te qelbur….

  Përgjigju
 • DINI PA DIN E IMAN: 24/02/2020 11:59

  O din mir që paske mësuar me shkrujt se un maj men që ti ske dit me shkrujt o analfabet. Po të dalin për ilirin që ka 3 daun në Angli e sdudjojn me lekët që të ka vjedh dhe ty mor din pa din e iman që ti bashk me l8ken mutin ta han. Falemnderit për mirkuptimin o din o nastradin.

  Përgjigju
 • Iris: 24/02/2020 03:05

  A eshte kosultuar z.Meta me DOKTORIN per rrezikun qe do ti vere njerezit qe mund te marrin pjese ne miting ne keto kohera me viruse ,dhe a eshte gati ai te mbaje pergjegjesi per pasojat e mundeshme?

  Përgjigju
 • Dini: 23/02/2020 18:50

  Vetem Rama dhe krricat e TIJE shprehin pakeneqsi o BURRA ne proteste rama I ka ditet te numuruara

  Përgjigju
  • edi: 24/02/2020 00:25

   DINI NDEGJOJE KETE KESHILLE DHE GJYKOJE Te dashur Vellezer e Motra Nena e Baballare sidomos Rinise Shqipetare MOS I BESONI KETIJ MIU FASHIST QE SKA VEND KU TE FUTET DHE JU THIRR PER TE MBAJTUR GJOJA MITING PER KUSHTETUTEN ASHTU SI JU GENJEU PER 30 VITE JU VODHI ,JU MASHTROI DHE ASNJE FALENDERIM TE PAKTEN AI ESHTE PREGATITUR QE TE LESHOJE NE SHQIPERI KORONA VIRUR .Te besoni ate Miun e Kanaleve Shqiupetaret do te semuren AJO ESHTE FALENDERIMI I FUNDIT ,NDERSHMERIA E NJE KOPUKU KOMUNIST. Besniku i Komunizmit dhe Armiku i betuar i Shqipetareve dhe Shqiperise . SHPRESOJ QE TA TERHIQNI ZVARRE KETE ZAGAR ASHTU SI BETE ME ENVERIN

  • mba kafazin se zogu te ka ikur: 23/02/2020 19:51

   nuk mbron njeri ramen.por te flesh me mullixhun per inat te vjerres vetem leshko si puna jote e bejn se jane te trash nga trut,te mbrosh liken dhe gjithe hajdutet duhet te jesh shume analfabet,pd-ja more leshko na ka ven kushte qe te shpetoj gjin gjoni,a e kuoton ti more leshko ku fle lepuri.eshte te vrasesh veten kur disa si puna jote mendojn se likja na dashka te miren e shqiperis dhe te kushtetutes.ti dhe shume si ty jeni karte e djegur nga trut

 • Toni: 23/02/2020 18:28

  Besoj se Meta ka Hallin e vet nga reforma ne drejtesi dhe do ta vonoje Kushtwtuesen te formohet. Po te kishtw Hallin tone, do kishtw shume me pak pasuri. Ja te shohim sa do mblidhen me 2 Mars. Koha tregon.

  Përgjigju
 • Emigranti: 23/02/2020 18:26

  Cfar artisti eshte ky kete nuk e njef as e jema. Njeres te degjeneruar qe po ju vjen fundi dhe nuk dine se cte bejne....

  Përgjigju
 • Sula: 23/02/2020 18:01

  car artisti je ti re ? Ku luan teater ti tek lagja jote.Or tiger orej letre qe ben te firtin.Ti je nje debul militant qe ske asnji love lillje me artin pir sherbetor u PD .Dil dhe ti me presidentin dhe boni nji dyshe te forte.Nuk vjen shumica shqiptarve me ju se e din per car luftoni

  Përgjigju
 • Raul: 23/02/2020 16:50

  Vetem te cmendurit mblidhen pas te cmendurit me 2 mars kur koronavirusi ka mberthyer rajonin dhe Italia ka anulluar ndeshjet dhe grumbullimet, o popull mos shkoni mbas Nafije Dyvekut se ajo eshte gati te rrafshoje shqiperine vetem te vije dhe nje here ne pushtet leshelija

  Përgjigju
  • Ver Llapa: 23/02/2020 20:13

   He moj Mona pa te thone dhe Nafine Dybeku pa le hyp Mona

 • populli: 23/02/2020 16:48

  secili te mbeshtesi kauzen e vet

  Përgjigju
 • O burra: 23/02/2020 16:41

  Merni pjes per Moniken me 2 mars eshte e varfer me tre femije qe shkollohen ne Angli 150 milion lek per te tre ne nje vit... po nuk ka buke te haje e shkreta a keni meshire o popull .. nuk ka shpepi por nje pallat me 30 hyrje disa apartamente te tjere dhe nje vile me 12 WC .. por njeren e ka te vogel per macen... o burra buke e pras e ne bulevard

  Përgjigju
  • hahaaa: 23/02/2020 16:46

   Po prasin per Monen a per Ilirin ta marim?

 • o tej: 23/02/2020 16:28

  Me 2 mars do jete dhe ky temi

  Përgjigju
 • Ardi: 23/02/2020 16:27

  Kush është ky aktori Neritan Licaj?? Po ky zgjebsi vetëm alkol njeh dhe mbahet me taksat që paguajmë ne për këta prazita të dështuar që e quajnë veten aktorë.

  Përgjigju
 • shpk private: 23/02/2020 16:23

  me thoni cfare ore se do vi dhe une.buke do marrim me vete??jemi shume qe qeshim se si u katandis ky prethidenti yn.por eshte per te qare me nje pale opinga dhe me te madhe se nuk eshte per te qeshur me gjendjen qe eshte katandisur ky vendi yn,sa mekate ka akoma per ta lare qe te shpetoj nga keta qeneri e gjalle?na doli nje palo aktor dhe na thot qe prethidenti na paska te drejte dhe na dashka te miren e shqiperis.po kur na i deshi ky perthidenti te miren e shqiperis/.kur mori floririn.kur mori 7%.kur beri banjon e 13 dhe na u kujtua se ky populll do mbrojtur/??edhe une jam aktor.te gjithe jemi aktor,por jo artista.ka nje ndryshim shume te madh.kam shume neveri per te gjtihe ata qe na hiqen si patriota per te shpqtuar bybyn e tyre dhe te femijeve te tyre.

  Përgjigju
  • Mese e vertete ...: 23/02/2020 16:44

   Ky palaco ,,qe theret Popullin per vetevrasje njeri me tjetrin... Ne Burg do perfundoje.. Ky ben presion Si ato Femijet kure ziren.. Ky palaco haron ,qe ne fillim breke dhe Ilacet ,i ka blere nga Taksat e Popullit .Tani palacua kerkon Lüfte ..Ne Burg do perfunoshe,,palaco njeri..