Dokumente false gati për në Shengen, 5 shqiptarët e pësojnë nga policia italiane

Dokumente false gati për në Shengen, 5 shqiptarët e pësojnë nga policia italiane

5 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane pasi janë kapur me dokumente të falsifikuara, në aeroportin e Ciampinos.

Mosha dhe identiteti i shqiptarëve ende nuk është bërë i ditur pasi policia po heton për të zbuluar persona të tjerë të përfshirë në rrjetin e falsifikatorëve, por mediat italiane shkruajnë se të arrestuarit janë të moshës midis 25 dhe 30 vjeç.

Të arrestuarit kishin ngritur një strategji mjaftë të veçantë për të kaluar aeroportin, por që në fund dështoi. Procedurën e veçantë e quanin 'Shkëmbimi', ku prisnin biletën e kombinonin, një në emër të dokumentit dhe kuponit që dispononin dhe një në emrin e dokumentit të falsifikuar.

Pasi u arrestuan ata janë verifikuar dhe më pas janë dënuar me një vit e gjysm burg por që u pezullua pasi nuk kishin precedent penal të mëparshëm. Por në rast se kjo do të përsëritet ata i pret një dënim shumë herë më i madh.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Afera e privatizimit të ish-klubit ‘Partizani', Qirjazi: Ish ministri Oketa më kërkoi firmosjen e shkresave për privatizim

Afera e privatizimit të ish-klubit ‘Partizani', Qirjazi: Ish ministri Oketa më kërkoi firmosjen e shkresave për privatizim