Dollmë me mish qingji nga zonja Albana

Dollmë me mish qingji nga zonja Albana

Përbërësit:

 • 1 kg miell
 • ½ lgj kripë
 • 1 lç sodë
 • 1 lç sheqer
 • 1 vezë
 • 1 fç kos
 • 2 kg mish qingji
 • 2 qepë të thata
 • 2 thelpinj hudhër
 • Nenexhik
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Përziejmë të gjithë përbërësit e kulaçit në një tas. E punojmë mirë brumin e vendosim në një tavë. Pasi e kemi niveluar bëjmë disa kalime me majën e pirunit në mënyrë që brumi të marrë ajrosje. E vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius.  

Ndërkohë mishin e qingjit e kemi vendosur të ziejë në ujë me kripë. Lëngun që përftojmë e ruajmë për përsheshin.

Kaurdisim qepën derisa të tretet mirë, shtojmë kripën, pipërin, nenexhikun dhe lëngun e mishit. Bëjmë më pas kulaçin përshesh dhe e trazojmë më lëngun, por jo shumë që kulaçi mos të squllet. Mishin e qingjit e kalojmë në furrë sa të marrë një ngjyrë të lehtë sipërfaqja.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça