Donald Trump: Kurdët duan zgjidhje përfundimtare në Siri dhe janë të kënaqur me marrëveshjen

Donald Trump: Kurdët duan zgjidhje përfundimtare në Siri dhe janë të kënaqur me marrëveshjen

Presidenti amerikan Donald Trump tha se kurdët duan 'zgjidhje përfundimtare' në Siri dhe duke iu referuar marrëveshjes së armëpushimit të ndërmjetësuar nga Zëvendës Presidenti Mike Pence, tha se “quajeni çfarë të doni”.

'Ne po bëjmë shumë, shumë mirë me Turqinë. Ka një armëpushim, ose pauzë, ose çfarëdo që dëshironi ta quani atë, 'u tha ai gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Trump përdori fjalët 'zgjidhje përfundimtare' për një konflikt ku turqit po akuzohen për spastrim etnik kundër kurdëve, një grup i madh, kryesisht mysliman që jeton në rajon.

Ai gjithashtu pohoi se kurdët ishin të kënaqur me marrëveshjen, për të cilën ata ende nuk janë pajtuar zyrtarisht dhe nuk kanë luajtur asnjë rol në negociata.

'Ndonjëherë duhet të kalojmë disa dhimbje para se të marrim një zgjidhje të mirë. Por kurdët janë shumë të lumtur për këtë. Edhe Presidenti Ergodan në Turqi është i kënaqur me të,'-pohoi Trump.

Presidenti gjithashtu duke u mburur tha se "procesi i madh" po bëhet realitet pas paralajmërimit që ai i bëri presidentit turk.


Lajmi kryesor:

Lufta në Siri/ Ekspertët e OKB në terren, ka raportime për përdorim të armëve kimike. Erdogan: Do rifilloj sulmet nëse kurdët nuk tërhiqen


  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Media spanjolle ‘Actualidad Viajes’: Zbuloni Shqipërinë, destinacionin evropian me bukuri të jashtëzakonshme

Media spanjolle ‘Actualidad Viajes’: Zbuloni Shqipërinë, destinacionin evropian me bukuri të jashtëzakonshme