Donald Tusk i bindur për hapjen e negociatave: Të vendosim datën për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Donald Tusk i bindur për hapjen e negociatave: Të vendosim datën për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk me anë të një reagim ka dhënë dritën jeshile për sa i përket hapjes së negociatave për anëtarësim në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Tusk gjatë një takimi me presidentin e Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, ka thënë se tashmë është duhet të ketë vetëm një vendim dhe ai është 'hapja e negociatave'.

Më pas ai ka thënë se pyetja për hapjen e negociatave për vendin tonë dhe Maqedoninë nuk është se nëse do të hapen, por kur do të hapen.

" Unë besoj se mund të ketë vetëm një vendim: Të fillojë negociatat në përputhje me rekomandimet e Komisionit si me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë. Pyetja sot nuk është nëse, por kur." shkruan Donald Tusk.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pavllo Loqja: 12/06/2019 14:51

  Z Tusk a ju ka shkuar ndermend viti i zi 1913 kur paraardhesit tuaj e coptuat kombin shqiptar duke ja aneksuar ne menyre te padrejte pjeset me te mira te tij Serbise dhe Greqise?

  Përgjigju
  • Lesh: 12/06/2019 16:54

   Lesh lesh shif ca i beri saliu shqiptarve dhe shqiperis. Na coi mbrapa ne ko

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com