Dopieta që kaloi Francën në play-off e Botërorit, Mbappe barazon legjendën Pele

Dopieta që kaloi Francën në play-off e Botërorit, Mbappe barazon legjendën Pele

Kylian Mbappe

Franca fitoi sot 2-1 me Danimarkën për grupin D të Kupës së Botës. Dopieta e Mbappe dërgoi "Gjelat" në fazën play-off të Kupës së Botës. Golat e Mbappe e dërgojnë sulmuesin në kuotën e shtatë realizimeve në Kupën e Botës para moshës 24 vjeçare. Më herët vetëm Pele në Botërorin 1962 në Kili kishte arritur këtë shifër golash teksa ishte 21 vjeç. Tanimë Mbappe mban kreun e golashënuesve në këtë Kupë Botë së bashku me Valencian e Ekuadorit me 3 gola. Veç saj, Mbappe ka shënuar 7 gola në Kupat e Botës, po aq sa kanë Messi dhe Suarez.


Lajmi kryesor:

KATAR 2022/ Franca i falet dopietës së Mbappe, 'Gjelat' bëhen skuadra e parë që kalojnë grupet në Kupën e Botës! Bie Danimarka (VIDEO)


S.DH/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Ekonomistët parashikojnë recesion në SHBA këtë vit

Ekonomistët parashikojnë recesion në SHBA këtë vit