Dorëheqjet e serbëve në veri të Kosovës, Kurti: I kishte kapur kriza morale! Kishin tekst të njëjtë politik

Dorëheqjet e serbëve në veri të Kosovës, Kurti: I kishte kapur kriza morale! Kishin tekst të njëjtë politik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka konsideruar si një vendim politik, dorëheqjen e policëve dhe zyrtarëve serbë nga institucionet në veri të vendit. Ai ta se justifikimi i tyre kishte qenë i njëjtë ndërkohë që bëri thirrje që asnjë serb të mos braktisë institucionet, duke argumentuar se institucionet nuk janë vetëm të qeverisë, por të të gjithë qytetarëve të republikës.

“Çështja e trajtimit të dorëheqjeve të zyrtarëve policorë nuk është vendim i imi, as i MPB-së, nuk është vendim politik. Vendim politik ka qenë dorëheqja politike. Për bindjen time, për arsye të paqena, thoshin morale dhe individuale e teksti krejt i njëjtë për secilin prej tyre. E njëjta krizë morale e individuale i kishte kapur kolektivisht bashkë secilin prej tyre me tekstin identik te dorëheqjes, ky është vendim politik. E përsëris thirrjen që asnjë serb të mos i braktisë institucionet. E tillë do të jetë edhe në ditët në vijim… Institucionet nuk janë të qeverisë dhe të një komuniteti, janë të të gjithë qytetarëve të Republikës”, tha Kurti.

Dorëheqjet në veri të Kosovës kanë krijuar një ngërç në funksionimin e organeve ligjzbatuese dhe institucionet e qeverisjes vendore, pasi të gjithë polcët dhe këshilltarët komunalë serbë kanë lënë detyrat. Për këtë presidentja e Kosovës, ka dekretuar datën 18 dhjetor për zgjedhjet lokale në 4 komuna në veri të vendit, ku do të zgjidhen këshilltarët komunalë dhe kryemunarët.

 


Lajmi kryesor:

Tensione në Kuvendin e Kosovës, Kurti rrëzon draft rezolutën e opozitës: Dialogu nuk është prioritet


B.V/G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Dialogu me Prishtinën, si e shohin analistët serbë për rrezikun nga nacionalistët në rast marrëveshjeje Serbi- Kosovë

Dialogu me Prishtinën, si e shohin analistët serbë për rrezikun nga nacionalistët në rast marrëveshjeje Serbi- Kosovë