Pas 5 vitesh dorëhiqet Dorian Koçi, Entela Çipa drejton edhe Muzeun Historik, pas Galerisë së Arteve

Pas 5 vitesh dorëhiqet  Dorian Koçi, Entela Çipa drejton edhe Muzeun Historik, pas Galerisë së Arteve

Dorian Koçi

TIRANË- Dorian Koçi nuk është më drejtor i Muzeut Historik Kombëtar ndërsa institucioni që do t’u nënshtrohet ndërhyrjeve restauruese do të menaxhohet nga Entela Çipa, si drejtore e komanduar.

Me mandat të përfunduar prej shkurtit të vitit 2022, studiuesi ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme dhe siç mësojmë është emëruar Shef i Marrëdhënieve me Jashtë në Akademinë e Shkencave.

Pas pesë vitesh në krye të Muzeut më me peshë në vend, historiani ishte një nga aplikantët që rikandidoi në thirrjen e hapur nga Ministria e Kulturës. Ndonëse thirrja u mbyll në 26 janar, asnjë nga kandidatët nuk ka plotësuar kriteret e nevojshme për të qenë në krye të Muzeut.

Ndër kriteret e kërkuara për kandidatët ishin “5 vite përvojë pune në drejtim dhe eksperiencë në fushën e trashëgimisë kulturore, master shkencor në shkenca shoqërore si dhe të njihte problematikat e muzeologjisë. Ndërsa ndër objektivat e kërkuara sa i përket administrimit, krahas koordinimit të veprimtarive dhe stafit, ishte edhe ndërtimi i një plani të qartë buxhetor dhe rritja e të ardhurave.

Aktualisht nuk ka një plan të afërt për rihapjen e thirrjes për drejtor Muzeu.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shëngjin/ I kërkuar për trafikun e 110 kg kokaine, arrestohet 39-vjeçari me qëllim ekstradimin në Itali

Shëngjin/ I kërkuar për trafikun e 110 kg kokaine, arrestohet 39-vjeçari me qëllim ekstradimin në Itali