Dorëhiqet qeveria libaneze pas shpërthimit në portin e Bejrutit

Dorëhiqet qeveria libaneze pas shpërthimit në portin e Bejrutit

Qeveria libaneze ka dhënë dorëheqjen pas zemërimit në rritje të popullit, për shkak të shpërthimit që la më shumë se 200 njerëz të vdekur, shkruan BBC.

Njoftimi u bë në një televizion kombëtar, nga kryeministri Hassan Diab. Njerëz të shumtë në Libani i kanë akuzuar liderët e vendit për korrupsion dhe pakujdesi për shpërthimin në Bejrut.

"Elita politike sulmoi qeverinë time. Korrupisoni në Liban është më i madh se shteti. Qeveria jonë u përpoq te ndryshonte, por nuk ia doli dot", tha kryeminisri në njoftimin e tij.

Prej dy ditësh protestuesit kanë dalë në rrugë dhe kërkonin largimin e qeverisë.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Koçi: Opozita sulmoi Dumanin për interesa të Berishës, nëse ka mundësi e asgjëson Reformën në Drejtësi! Korreshi: SPAK t’u shkojë gjërave deri në fund

Koçi: Opozita sulmoi Dumanin për interesa të Berishës, nëse ka mundësi e asgjëson Reformën në Drejtësi! Korreshi: SPAK t’u shkojë gjërave deri në fund