Dorian Duçka, djali i hallës së Ilir Metës mbi katër orë në SPAK! I pyetur për çështjen Mc Gonigal

Prokuroria e Posaçme ka marrë në pyetje për mbi katër orë, Dorian Duçkën, ish zëvendësministër dhe këshilltar i jashtëm në qeverinë shqiptare. Rreth orës 15:00 ai ka hyrë në zyrat e Prokurorisë së Posaçme ku ka qëndruar deri në 19.10.

Burime nga SPAK, për Report Tv bëjnë me dije se Duçka është marrë në pyetje për aferën me zyrtarin e lartë të FBI, Charles McGonigal. Vetë dëshmitari, në dalje të SPAK, s'pranoi që të komentojë se për çfarë është marrë në pyetje.

“Mund të pyesin departamentit e drejtësisë në Amerikë”, deklaroi Dorian Duçka pasi u pyet nga gazetarët në lidhje me çështjen Mc Gonigal. Ndërkohë mohoi se është thirrur për hetimet që po kryen prokuroria në lidhje me aferën Cez-Dia.

Më 25 shtator të këtij viti Gazment Bardhi, bëri një kërkesë në SPAK për informacion në lidhje me hetimet për çështjen e ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal dhe lidhjeve me kryeministrin Edi Rama. Bardhi risolli në vëmendje kallëzimin penal të kryer nga PD në janar të këtij viti, ku akuzonte kreun e qeverisë Edi Ramën lidhur me aferën McGonigal.

Sipas Bardhit, Rama ka kryer 4 veprave penale: 1. Korrupsion aktiv i nëpunësve të huaj publikë; 2. Deklarimi i rremë i pasurive, interesave privatë të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë; 3. Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale; 4. Grup i strukturuar kriminal dhe kryerja e veprës penale nga grupi i strukturuar kriminal.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:15
Prej 4 orësh merret në pyetje nga SPAK, Dorjan Duçka del i qeshur nga prokuroria

Dorian Duçka, ish-zëvendësministër i energjetikësdjali i hallës së Ilir Metës, pas 4 orësh ka dalë nga SPAK, nuk ka pranuar që të bëjë koment se per çfarë u mor në pyetje nga Prokuroria e Posaçme.

I pyetur në lidhje me çështjen e Mc Gonigal, Duçka tha se duhet të shkojnë që të pyesin DASH.

‘Shkoni dhe pyesni Departamentin e Amerikan në Shtetit’.- tha ai, ndërsa u buzëqeshi gazetarëve.

Ndërkohë i pyetur në lidhje me kallëzimin për aferën Cez-Dia.

Gazetarët: Për Cez-Dia?

Duçka: Jo

S.G/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • vlonjati: 27/10/2023 08:35

  Nuriancenka, po Rama a duhet te arrestohet?

  Përgjigju
 • Nuriancenka: 26/10/2023 21:13

  Mcgonal 1 te merete pyete dhe te arestohet ilir META 2 LUZIM BASHA TE ARESTOHET 3 TE MARI NE PYETE ARBEN AMETA 4 TE MERETE NE PYET DHE TE ARSTOHETE MSRKO DAJTI DHE TE MARI PYETE ILIR BEQJACDHETE ARESTOHETE TE MERETE BE PYETJE LEGA ZOGU T MERETE GAZE BARDH DHE TE ARESTOHETE TE MERETE NE PYETJE VANGJEL DULE DHE TE ARESTOHETE

  Përgjigju
 • Tili: 26/10/2023 21:11

  Kungull me sy

  Përgjigju
 • Likja: 26/10/2023 20:58

  E hangri edhe Likja

  Përgjigju
 • Notari I Liqeneve: 26/10/2023 20:04

  Ca i duhen milionat me ate surrat LOL

  Përgjigju
  • Disko Partizani: 27/10/2023 03:20

   Hahahahahaha fiks o notar

 • Sondazhi i ditës:

  Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

 Putin zotohet për ‘hakmarrje’ ndaj atyre që tentojnë ‘të përçajnë’ Rusinë

 Putin zotohet për ‘hakmarrje’ ndaj atyre që tentojnë ‘të përçajnë’ Rusinë